100 mokslinių tyrimų:


1. Ketogeninės mitybos vaidmuo, gydant neurologines ligas
(The Role of Ketogenic Diet in the Treatment of Neurological Diseases, 2022)

Medicinos ir sveikatos mokslų fakultetas, Siedlce gamtos ir humanitarinių mokslų universitetas, Siedlce, Lenkija.

Išvados: "Ketogeninės mitybos gydomasis poveikis įrodytas su pacientais, sergančiais Alzheimerio sindromu, Parkinsono liga, išsėtine skleroze, migrena."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9739023/


2. Ketogeninė mityba ir širdies ir kraujagyslių ligos
(The Ketogenic Diet and Cardiovascular Diseases, 2023)

Medicinos ir sveikatos mokslų fakultetas, Siedlce gamtos ir humanitarinių mokslų universitetas, Siedlce, Lenkija.

Išvados: "Ketogeninė mityba yra perspektyvus mitybos modelis širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos ir gydymo kontekste. Be to, poveikis kardiomiocitų metabolizmui ir padidėjęs ketoninių kūnų įsisavinimas esant širdies sutrikimams reiškia, kad ketoninius kūnus galima apibūdinti kaip „gelbėjimo kurą“ širdžiai. Įvairiapusį ketogeninės mitybos poveikį taip pat gali patvirtinti ketoninių kūnų poveikis kraujagyslių endoteliui, moduliuojant kraujagyslių endotelio ląsteles, gerinant jų funkciją arba lėtinant jų senėjimą."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10421332/


3. Ketogeninės mitybos poveikis cukrinio diabeto profilaktikai ir gydymui: metaanalizių ir klinikinių tyrimų apžvalga
(Effect of the Ketogenic Diet on the Prophylaxis and Treatment of Diabetes Mellitus: A Review of the Meta-Analyses and Clinical Trials, 2023)

Medicinos ir sveikatos mokslų fakultetas, Siedlce gamtos ir humanitarinių mokslų universitetas, Siedlce, Lenkija.
Vėžio genomikos laboratorija, Biomedicinos centras, Pilzeno medicinos fakultetas, Karolio universitetas, Alej Svobody, Pilzenas, Čekija
Neuroendokrinologijos skyrius, Medicinos antrosios pakopos studijų centras, Varšuva, Lenkija

Išvados: "Ketogeninė mityba yra pranašesnė už standartines dietas, rekomenduojamas pacientams, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu. Daugiapusė nauda gali būti didesnė už tą, kurią suteikia standartinės mitybos rekomendacijos diabetu sergantiems pacientams. Stebėtas teigiamas ketogeninės mitybos poveikis sergant 2 tipo cukriniu diebetu yra gliukozės ir insulino koncentracijos serume sumažėjimas ir stabilizavimas, glikuoto hemoglobino koncentracijos sumažėjimas ir HOMAR-IR indikatoriaus, atsparumo insulinui ir kūno masės sumažėjimas. Ketogeninė mityba rodo priešuždegiminį poveikį ir lipidų parametrų pokyčius. Galima daryti išvadą, kad gali būti tikslinga taikyti ketogeninę mitybą sergant 1 tipo cukriniu diabetu."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9919384/


4. Ketogeninė mityba gydant vėžį – kur mes esame?
(Ketogenic diet in the treatment of cancer – Where do we stand? 2020)

Receptorių biochemijos ir navikų metabolizmo tyrimų programa, Paracelsus medicinos universiteto universitetinės ligoninės Pediatrijos skyrius, Müllner Hauptstraße, Zalcburgas, Austrija

Išvados: "Ketogeninė mityba sukuria nepalankią aplinką vėžinėms ląstelėms, todėl ją galima laikyti perspektyviu gydimo metodu, kai pacientui būdinga daugiafaktorinė terapija. Ketogeninė mityba turėtų būti naudojama kartu su standartiniais gydymo būdais, remiantis jos galimybe sustiprinti klasikinės chemoterapijos ir radioterapijos priešnavikinį poveikį, jos saugumą, gerą toleravimą, bei gyvenimo kokybės gerinimą."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7056920/#bib181/


5. Mažai angliavandenių turinti mityba ir medžiagų apykaita
(Low-carbohydrate nutrition and metabolism, 2007)

Duke universitetas, medicinos centras, Medicinos departamentas, Durham
Biochemijos departamentas, SUNY Downstate medicinos centras, Bruklinas, NY
Žmogaus veiklos laboratorija, Konektikuto universiteto Kineziologijos katedra

Išvados: "Mažai angliavandenių turinti mityba pagerina glikemijos kontrolę ir atsparumą insulinui sveikiems žmonėms ir asmenims, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu. Pabrėžiame, kad strategijos, pagrįstos angliavandenių apribojimu, tinka svorio metimui ir,  priešingai nei anksčiau buvo nerimaujama, turi teigiamą poveikį daugeliui širdies ir kraujagyslių žymenų, net ir nesant viršsvorio."

Nuoroda: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002916523132965?via=ihub


6. Ketogeninė mityba vėžio terapijoje
(Ketogenic diet in cancer therapy, 2018)

Receptorių biochemijos ir navikų metabolizmo tyrimų programa, Paracelsus medicinos universiteto universitetinė pediatrijos ligoninė, Zalcburgas, Austrija

Išvados: "Klinikinių tyrimų rezultatai patvirtina hipotezę apie ketogeninės mitybos priešnavikinį poveikį."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5842847/


7. Teigiamas ketogeninės mitybos poveikis moterų, sergančių kiaušidžių ar endometriumo vėžiu, fizinei funkcijai, energijai ir maisto potraukiui: atsitiktinis kontroliuojamas tyrimas
(Favorable Effects of a Ketogenic Diet on Physical Function, Perceived Energy, and Food Cravings in Women with Ovarian or Endometrial Cancer: A Randomized, Controlled Trial, 2018)

Mitybos mokslų katedra, Alabamos universitetas Birmingeme, Birmingemas, JAV
Alabamos universiteto Sveikatos elgesio katedra, Birmingemas, Birmingemas, JAV
Akušerijos ir ginekologijos skyrius, Alabamos universitetas Birmingeme, Birmingemas, JAV

Išvados: "Nustatėme, kad moterų, sergančių kiaušidžių ar endometriumo vėžiu, ketogeninė mityba nepablogina gyvenimo kokybės; iš tiesų, tai gali pagerinti fizinę funkciją, padidinti energiją ir sumažinti specifinį potraukį maistui. Šios išvados gali būti apibendrintos ir kitoms su nutukimu susijusioms vėžio formoms, tokioms kaip gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys arba krūties vėžys po menopauzės."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6163837/


8. Galimas ketogeninės mitybos taikymas pacientams, sergantiems kasos ir tulžies pūslės vėžiu po pankreatektomijos
(The Potential Use of a Ketogenic Diet in Pancreatobiliary Cancer Patients After Pancreatectomy, 2018)

Mitybos priežiūros skyrius, Severance ligoninė, Yonsei universiteto sveikatos sistema, Seulas, Korėjos Respublika
Maisto ir mitybos katedra, Soongeui moterų universitetas, Seulas, Korėjos Respublika
Kepenų, tulžies ir kasos chirurgijos skyrius, Yonsei universiteto medicinos koledžo Chirurgijos skyrius, Seulas, Korėjos Respublika

Išvados: "Ketogeninė mityba padidino pacientų po pankreatektomijos pasitenkinimą maistu ir energijos pasisavinimo greitį, neskatindamas virškinimo sistemos komplikacijų. Tyrimas parodė, kad ketogeninės mitybos taikymas yra saugus gydant kasos ir tulžies pūslės vėžį, ir pateikė pagrindinius duomenis tolesniems tyrimams, kurie tiria šios mitybos priešvėžinį poveikį."

Nuoroda: https://ar.iiarjournals.org/content/38/11/6519


9. Mažai angliavandenių turinčios mitybos poveikis, lyginant su mažai riebalų turinčia mityba, sergant sunkiu nutukimu
(A Low-Carbohydrate as Compared with a Low-Fat Diet in Severe Obesity, 2003)

Filadelfijos veteranų reikalų medicinos centro Medicinos departamentas, Kardiologijos skyrius, Endokrinologijos skyrius

Išvados: "Labai nutukę asmenys, turintys didelį diabeto ir metabolinio sindromo paplitimą, per šešis mėnesius numetė daugiau svorio, laikydamiesi mažai angliavandenių turinčios mitybos, nei laikydamiesi kalorijas ir riebalus ribojančios mitybos. Angliavandenius ribojanti mityba padidino jautrumą insulinui ir sumažino trigliceridų kiekį tiriamiesiems, kurie prarado daugiau nei 5 procentus savo pradinio svorio."

Nuoroda: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa022637


10. Mažai angliavandenių turinčios mitybos poveikis svorio netekimui ir širdies ir kraujagyslių sistemos rizikos veiksniams antsvorį turintiems paaugliams
(Effects of a low-carbohydrate diet on weight loss and cardiovascular risk factor in overweight adolescents, 2003)

Paauglių medicinos skyrius, Schneiderio vaikų ligoninė, New Hyde Park, Niujorkas

Išvados: "Sumažinto angliavandenių kiekio mityba yra veiksmingas trumpalaikio svorio metimo būdas antsvorį turintiems paaugliams nekenkiankiantis lipidų profiliui."

Nuoroda: https://www.jpeds.com/article/S0022-3476(02)40206-5/abstract


11. Atsitiktinės atrankos tyrimas, kuriame lyginama labai mažai angliavandenių turinti mityba ir mažai kalorijų turinti dieta, atsižvelgiant į sveikų moterų kūno svorį ir širdies ir kraujagyslių sistemos rizikos veiksnius
(A Randomized Trial Comparing a Very Low Carbohydrate Diet and a Calorie-Restricted Low Fat Diet on Body Weight and Cardiovascular Risk Factors in Healthy Women, 2003)

Sinsinačio universitetas ir vaikų ligoninės medicinos centras, Sinsinatis, Ohajas

Išvados: "Labai mažai angliavandenių turinti mityba be kalorijų apribojimo, yra veiksminga sveikų, nutukusių moterų svorio metimui per šešių mėnesių laikotarpį. Palyginti su grupe, kuri laikėsi mitybos su rekomenduojamu makroelementų kiekiu, mažu riebalų ir kalorijų kiekiu, grupė, kuri laikėsi labai mažai angliavandenių turinčios mitybos, numetė daug daugiau svorio. Moterys, kurios laikėsi labai mažai angliavandenių turinčios mitybos valgė riebų ir labai kaloringą maistą, suvartojo daug sočiųjų riebalų ir cholesterolio, tačiau išlaikė normalų kraujospūdžio, plazmos lipidų, gliukozės ir insulino lygį."

Nuoroda: https://academic.oup.com/jcem/article/88/4/1617/2845298


12. Mažai angliavandenių turinti ketogeninė mityba, palyginti su mažai riebalų turinčia mityba nutukimui ir hiperlipidemijai gydyti: atsitiktinių imčių, kontroliuojamas tyrimas
(A low-carbohydrate, ketogenic diet versus a low-fat diet to treat obesity and hyperlipidemia: a randomized, controlled trial, 2004)

Sveikatos paslaugų tyrimų centras pirminės sveikatos priežiūros srityje, Veteranų reikalų medicinos centro departamentas ir Duke universiteto medicinos centras, Durham, Šiaurės Karolina.

Išvados: "Mažai angliavandenių turinčios mitybos programa paskatino numesti daugiau svorio, sumažino trigliceridų kiekį serume ir padidino DTL cholesterolio kiekį, lyginant su mažai riebalų turinčia mityba per 24ių savaičių laikotarpį. Svorio netekimo mastas, kurį stebėjome, yra geresnis, palyginti su tuo, kuris pasiektas naudojant JAV maisto ir vaistų administracijos patvirtintus svorio mažinimo vaistus, tokius kaip orlistatas ir sibutraminas."

Nuoroda: https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/0003-4819-140-10-200405180-00006


13. Antsvorio turinčios priešmenopauzinio laikotarpio moterys, kurios taiko mažai angliavandenių/baltymų turinčią mitybą, jaučia mažesnį alkį, svorio netekimas yra didesnis, palyginti su daug angliavandenių/mažai riebalų turinčiomis mitybomis
(Perceived Hunger Is Lower and Weight Loss Is Greater in Overweight Premenopausal Women Consuming a Low-Carbohydrate/High-Protein vs High-Carbohydrate/Low-Fat Diet, 2005)

Žmonių mitybos, maisto ir mankštos skyrius, Virdžinijos politechnikos institutas ir valstybinis universitetas, Blacksburg
Virdžinijos politechnikos instituto ir Blacksburgo valstijos universiteto Žmonių mitybos, maisto ir mankštos katedra

Išvados: "Antsvorio turinčios priešmenopauzinio laikotarpio moterys, kurios laikosi mažai angliavandenių / daug baltymų turinčios mitybos, palyginti su daug angliavandenių / mažai riebalų turinčia mityba, per trumpą laiką gali prarasti proporcingai daugiau kūno masės."

Nuoroda: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S000282230501151X


14. Mažai angliavandenių turinti mityba veiksmingiau mažina kūno svorį nei mityba, kuri visuotinai laikoma sveika,  tiek diabetu sergantiems, tiek nesergantiems asmenims
(A low-carbohydrate diet is more effective in reducing body weight than healthy eating in both diabetic and non-diabetic subjects, 2007)

Oksfordo diabeto, endokrinologijos ir metabolizmo centras, Čerčilio ligoninė, Oksfordas, JK

Išvados: "Trylika II tipo cukriniu diabetu sergančių ir trylika diabetu nesergančių asmenų buvo atsitiktina suskirstyti į mažai angliavandenių turinčios mitybos grupę ir sveikos mitybos grupę, kurios gairės sudarytos vadovaujantis Jungtinės Karalystės diabeto mitybos rekomendacijomis. Svorio kritimas buvo didesnis mažai angliavandenių turinčios mitybos grupėje. Mažai angliavandenių turinti mityba buvo vienodai veiksminga sergantiesiems ir nesergantiems cukriniu diabetu."

Nuoroda: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1464-5491.2007.02290.x


15. Svorio metimo, dėl labai mažai angliavandenių turinčios mitybos, poveikis kraujagyslių endotelio funkcijai ir širdies ir kraujagyslių ligų rizikos žymenims asmenims, turintiems pilvinį nutukimą
(Effects of weight loss from a very-low-carbohydrate diet on endothelial function and markers of cardiovascular disease risk in subjects with abdominal obesity, 2008)

Adelaidės Sandraugos mokslinių ir pramoninių tyrimų organizacija, Adelaidė, Australija
Metabolinio tinkamumo ir mitybos fiziologijos tyrimų centras, Pietų Australijos universitetas, Adelaidė, Australija

Išvados: "Svorio kritimas laikantis mažai angliavandenių turinčios mitybos neturėjo neigiamo poveikio kraujagyslių endotelio funkcijos rodikliams. Tam tikri kraujagyslių endotelio funkcijos žymenys buvo pagerinti. Pastebėjome teigiamą poveikį daugumai tradicinių ir naujų širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, taikant mažai angliavandenių turinčią mitybą."

Nuoroda: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S000291652323539X?via=ihub


16. Angliavandenių apribojimas turi palankesnį poveikį metaboliniam sindromui, nei mažai riebalų turinti dieta
(Carbohydrate Restriction has a More Favorable Impact on the Metabolic Syndrome than a Low Fat Diety, 2008)

Kineziologijos katedra, Konektikuto universitetas, Storrs, CT, JAV
Mitybos mokslų katedra, Konektikuto universitetas, Storrs, JAV
Medicinos mokykla, Kalifornijos universitetas, Deivisas, JAV

Išvados: "12kos savaičių tyrime, kuriame dalyvavo 40imt tiriamųjų, sergančių aterogenine dislipidemija, lyginome dvi mažai kalorijų turinčias mitybas: angliavandenius ribojančią mitybą ir mažai riebalų turinčią mitybą. Tiriamiesiems, kuriems buvo taikyta mažai angliavandenių turinti mityba, sumažėjo gliukozės ir insulino koncentracija kraujyje, padidėjo jautrumas insulinui, buvo didesnis svorio kritimas, nustatytas palankesnis triacilgliceridų, DTL ir bendrojo cholesterolio/DTL santykio profilis. Be šių metabolinio sindromo žymenų, sumažinto angliavandenių suvartojimo grupėje, tiriamieji parodė palankesnį atsaką į kitus kardiovaskulinės rizikos rodiklius. Rezultatai patvirtina, kad angliavandenių apribojimas mityboje yra veiksmingas būdas pagerinti metabolinio sindromo ir širdies ir kraujagyslių rizikos veiksnius."

Nuoroda: https://aocs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1007/s11745-008-3274-2


17. Bibliometrinė ir vizualinė analizė ketogeninės mitybos vėžio srityje nuo 2012 iki 2021 m.
(Bibliometric and visual analysis in the field of ketogenic diet on cancer from 2012 to 2021, 2022)

Trečioji ligoninė Zhejiang Kinijos medicinos universitete, Hangdžou, Kinija
Pirmasis Zhejiang Kinijos medicinos universiteto klinikinis koledžas, Hangdžou, Kinija
Antrasis Zhejiang Kinijos medicinos universiteto klinikinis koledžas, Hangdžou, Kinija
Trečiasis Zhejiang Kinijos medicinos universiteto klinikinis koledžas, Hangdžou, Kinija
Klinikinės mitybos skyrius, Kinijos mokslų akademijos universiteto Vėžio ligoninė, Pagrindinis medicinos ir vėžio institutas, Kinijos mokslų akademija, Hangdžou, Kinija

Išvados: "Ketogeninė mityba gali turėti priešnavikinį poveikį reguliuodama medžiagų apykaitą, oksidacinį stresą ir riebalų rūgščių oksidaciją. Išvados parodė, kad ketogeninė mityba gali veiksmingai teigiamai įtakoti priešnavikinį poveikį, sumažinti nepageidaujamą poveikį ir pagerinti gyvenimo kokybę."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9686384/


18. Mityba gydant epilepsiją: ką mes žinome iki šioli
(Diet in the Treatment of Epilepsy: What We Know So Far, 2020)

Akvilos universiteto Pediatrijos skyrius, Via Vetoio, Italija

Išvados: "Ketogeninė mityba yra veiksmingas, saugus ir toleruojamas dietinis gydymas suaugusiems ir vaikams, sergantiems sunkia epilepsijos forma. Ketogeninė mityba turi didelę naudą, palyginti su standartiniu prieštraukuliniu gydymu, kuris yra susijęs su ilgalaikiu šalutiniu poveikiu. Neurologas turėtų galėti nukreipti atitinkamus pacientus konsultacijoms dėl ketogeninės mitybos, kai tik reikia, o ne laikyti tai tik paskutine galimybe."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7551815/


19. Ketogeninė mityba demencijos gydymui ir profilaktikai: apžvalga
(Ketogenic Diet for the Treatment and Prevention of Dementia: A Review, 2020)

Skubiosios medicinos departamentas, Penn State Milton S. Hershey medicinos centras, Hershey, JAV
Bendruomenės sveikatos centras Christiana Care Health System Sveikatos teisingumo biure, Niuarkas, JAV
Swank fondo suteikta atminties priežiūros ir geriatrijos katedra Christiana Care Health System, Niuarkas, JAV

Išvados: "Ketogeninė mityba pasirodė perspektyvi demencijos (tiek nedidelio, tiek didelio neurokognityvinio sutrikimo) gydymui arba jos progresavimo prevencijai, nors šiuo metu šios srities tyrimai dar tik pradedami. Ši mityba paprastai laikoma saugia. Jei pacientas ją toleruoja ir gerai prižiūri medicinos specialistas, ketogeninę mitybą tikslinga apsvarstyti kaip papildomą priemonę tiems, kurie serga ankstyva demencijos forma."

Nuoroda: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0891988720901785


20. Be svorio metimo: labai mažai angliavandenių turinčios (ketogeninės) mitybos terapinio naudojimo apžvalga
(eyond weight loss: a review of the therapeutic uses of very-low-carbohydrate (ketogenic) diets, 2013)

Fiziologinė laboratorija, Biomedicinos mokslų katedra, Paduvos universitetas, Padua, Italija
Žmogaus veikimo laboratorija, Konektikuto universiteto Kineziologijos katedra, Storrs, JAV
Biomedicininės inžinerijos laboratorija, Ryšių ir kompiuterių sistemų institutas, Nacionalinis Atėnų technikos universitetas, Atėnai, Graikija

Išvados: "Ketogeninė mityba laikoma naudinga svorio kontrolės priemonė, ir daugelis tyrimų rodo, kad ji gali būti veiksmingesnės nei mažai riebalų turinti mityba, nors literatūroje yra nesutarimų dėl ketogeninės mitybos veiksmingumo ir  kyla abejonių dėl saugumo. Atrasta naujų ir įdomių ketogeninės mitybos naudojimo scenarijų, kaip aptarta šioje apžvalgoje, sergant vėžiu, II tipo cukriniu diabetu, policistinių kiaušidžių sindromu, širdies ir kraujagyslių bei neurologinėmis ligomis."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3826507/


21. Ar ketonai gali kompensuoti pablogėjusį smegenų gliukozės įsisavinimą senstant? Poveikis Alzheimerio ligos rizikai ir gydymui
(Can ketones compensate for deteriorating brain glucose uptake during aging? Implications for the risk and treatment of Alzheimer's disease, 2016)

Senėjimo tyrimų centras, Kanada
Farmakologija ir fiziologija, Université de Sherbrooke, Sherbrooke, Kvebekas, Kanada

Išvados: "Keletas klinikinių tyrimų rodo, kad ankstyvosios Alzheimerio ligos stadijos pacientai gali būti tinkami gydymui mityba, kuri padidina ketonų kiekį kraujo plazmoje. Atlikti protonų emisijos tomografijos tyrimai rodo, kad ankstyvojoje Alzheimerio ligos stadijoje ketonus sergančiojo smegenys įsisavina normaliai, o gliukozę įsisavina prastai. Neurologinė ir (arba) kognityvinė nauda rodo, kad pažinimo pagerėjimas yra susijęs su bendru padidėjusių plazmos ketonų kiekiu, kuris apeina chroniškai sutrikusį gliukozės įsisavinimą ir panaudojimą sergančiojo smegenyse."

Nuoroda: https://nyaspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/nyas.12999


22. Daug baltymų turinčios ketogeninės mitybos poveikis alkiui, apetitui ir svorio metimui nutukusiems vyrams, besimaitinantiems be apribojimų
(Effects of a high-protein ketogenic diet on hunger, appetite, and weight loss in obese men feeding ad libitum, 2008)

Rowett tyrimų institutas, Aberdynas, JK

Išvados: "Per trumpą laiką ketogeninė mityba, kurioje yra daug baltymų ir mažai angliavandenių, sumažina alkį ir sumažina suvartojamo maisto kiekį žymiai labiau nei mitybos, kurios turi didelį kiekį baltymų ir įprastą kiekį angliavandenių."

Nuoroda: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002916523234358?via%3Dihub%23aep-article-footnote-id1


23. Labai mažai angliavandenių ir mažai riebalų turinčių mitybų, kuriose ribojamas kalorijų kiekis, poveikis antsvorio turinčių vyrų ir moterų svorio metimu ir kūno sudėjimu
(Comparison of energy-restricted very low-carbohydrate and low-fat diets on weight loss and body composition in overweight men and women, 2004)

Žmogaus veiklos laboratorija, Konektikuto universiteto Kineziologijos katedra, Storrs, JAV

Išvados: "Trumpalaikiam kūno svorio ir riebalų mažinimui šis tyrimas rodo aiškią, labai mažai angliavandenių turinčios (ketogeninės) mitybos naudą, lyginant su mažą riebalų kiekį turinčios mitybos nauda, ypač vyrams."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC538279/


24. Teigiamas ketogeninės mitybos poveikis nutukusiems diabetu sergantiems asmenims
(Beneficial effects of ketogenic diet in obese diabetic subjects, 2007)

Kuveito universiteto Medicinos fakulteto Chirurgijos skyriai, Safat, Kuveitas
Medicinos fakultetas ir Sąjunginių sveikatos mokslų fakultetas, Kuveito universitetas, Safatas, Kuveitas
Kuveito universiteto Medicinos katedra, Safatas, Kuveitas

Išvados: "Šis tyrimas rodo teigiamą ketogeninės mitybos poveikį nutukusiems diabetu sergantiems asmenims po ilgalaikio jos vartojimo. Be gydomosios vertės, mažai angliavandenių turinčią mitybą saugu vartoti ilgesnį laiką."

Nuoroda: https://link.springer.com/article/10.1007/s11010-007-9448-z


25. Labai mažai angliavandenių turinti mityba ir mažai riebalų turinti mityba skirtingai veikia antsvorio turinčių vyrų lipidų kiekį nevalgius ir lipemiją po valgio
(Very Low-Carbohydrate and Low-Fat Diets Affect Fasting Lipids and Postprandial Lipemia Differently in Overweight Men, 2004)

Žmogaus veiklos laboratorija, Konektikuto universiteto Kineziologijos katedra, Storrs, JAV

Išvados: "Labai mažai angliavandenių turinti mityba atrodo saugi ir gali būti naudingesnė asmenims, sergantiems metaboliniu sindromu."

Nuoroda: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022316623027281?via%3Dihub


26. Teigiamas ketogeninės mitybos poveikis nealkoholinei suriebėjusiai kepenų ligai: išsami literatūros apžvalga
(Beneficial effects of the ketogenic diet on nonalcoholic fatty liver disease: A comprehensive review of the literature, 2020)

Eksperimentinės medicinos katedra, Medicininės patofiziologijos, maisto mokslo ir endokrinologijos skyrius, Romos Sapienza universitetas, Roma, Itajalija
Romos Sapienza universiteto Molekulinės medicinos katedra, Roma, Italija
Endokrinologijos ir diabeto skyrius, Romos Bio‐Medico universiteto miestelis, Roma, Italija

Išvados: "Beveik visi peržiūrėti tyrimai, kuriuose vertinamas kepenų riebalų kiekis, rodo teigiamus rezultatus po labai mažai angliavandenių ir daug riebalų turinčios ketogeninės mitybos. Įprastas įsitikinimas, kad didėjantis riebalų suvartojimas su maistu visada veda prie suriebėjusių kepenų ligos ir neleidžia mažėti riebalinei masėi, buvo įrodytas klaidingu."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7379247/


27. Ketogeninė mityba ir krūties vėžys: naujausi atradimai ir terapiniai metodai
(Ketogenic Diet and Breast Cancer: Recent Findings and Therapeutic Approaches, 2023)

Katanijos universiteto Biomedicinos ir biotechnologijos mokslų katedra, Katanija, Italija
Medicinos departamentas, U.O.C. di Farmaceutica Convenzionata, Katanija, Italija
Klinikinės farmacijos katedra, Krajovos medicinos ir farmacijos universitetas, Craiova, Rumunija

Išvados: "Išvados pateikia tvirtus įrodymus apie teigiamą ketogeninės mitybos poveikį krūties vėžio gydymui, kuris gali stabdyti kai kurių navikų augimą, sumažindamas gliukozės, insulino ir augimo faktoriaus (IGF-1) lygį, taip pat slopinti žalingą laisvųjų radikalų poveikį. Todėl ketogeninė mityba yra tinkama kaip papildomas gydymas krūties vėžiu sergančioms moterims."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10609494/


28. Ilgalaikis ketogeninės mitybos poveikis vėžio gydymui
(Long-Term Effects of a Ketogenic Diet for Cancer, 2023)

Pažangiosios hibridinės medicinos katedra, Osakos universiteto medicinos mokyklos aukštoji mokykla, Osaka, Japonija
Japonijos mokslo skatinimo draugija, Tokijas, Japonija
AI ir novatoriškos medicinos katedra, Tohoku universiteto medicinos mokykla, Sendai, Japonija

Išvados: "Šiame tyrime pranešama apie ilgalaikius pacientų, sergančių pažengusiu vėžiu, kurie buvo gydomi ketogenine mityba mūsų skyriuje Osakos universitetinėje ligoninėje, rezultatus. Balais įvertinta analizė parodė, kad ketogeninė mityba, tęsiama ilgiau nei 12 mėnesių, gali žymiai pagerinti bendrojo išgyvenamumo medianą sergant vėžiu."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10221628/


29. Maistinė ketozė ir mitohormezė: galimas poveikis mitochondrijų funkcijai ir žmogaus sveikatai
(Nutritional Ketosis and Mitohormesis: Potential Implications for Mitochondrial Function and Human Health, 2018)

Humanitarinių mokslų katedra, Edukologijos ir žmogaus ekologijos koledžas, Ohajo valstijos universitetas, Kolumbas, Ohajas, JAV
Biologinės chemijos ir farmakologijos katedra, Medicinos koledžas, Ohajo valstijos universitetas, Kolumbas, Ohajas, JAV

Išvados: "Per pirmąsias 10 savaičių tebevykstančio klinikinio tyrimo, su šimtais II tipo diabetu sergančių pacientų, besilaikančių ketogeninės mitybos, daugiau nei trečdaliui pacientų glikuoto hemoglobino (HbA 1c) sumažėjo žemiau diagnostinės ribos. Daugiau nei pusei pacientų receptinių vaistų kiekis smarkiai sumažėjo arba vaistai buvo visai nuimti. Įtikinamų argumentų, kad ketogeninė mityba turėtų būti numatytasis diabeto gydymas, yra jau dešimtmetį ir nuo to laiko sulaukia vis didesnio palaikymo.
Nepriklausomai nuo mechanizmo (-ų), maistinė ketozė gali sustiprinti apsaugą nuo lėtinių ligų, nes pagerėja mitochondrijų funkcija ir sumažėja oksidacinio streso keliamas pavojus vėlesnėse patologijų stadijose."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5828461/


30. Ląstelių biochemijos, epigenetikos ir metabolizmo moduliavimas ketoniniais kūnais. Ketogeninės mitybos įtaka organizmo fiziologijai ir patologinėms būsenoms
(Modulation of Cellular Biochemistry, Epigenetics and Metabolomics by Ketone Bodies. Implications of the Ketogenic Diet in the Physiology of the Organism and Pathological States, 2020)

Molekulinės biofizikos katedra, Biologijos ir aplinkos apsaugos fakultetas, Lodzės universitetas, Pomorska, Lodz, Lenkija
INSERM Unit 1060, CarMeN Laboratory, 165 Chemin du Grand Revoyet - BP12, F-69495 Pierre Bénite CEDEX, Prancūzija

Išvados: "Turimoje medicininėje literatūroje pateikiami įrodymai apie saugų ketogeninės mitybos taikymą pacientams, sergantiems glioblastoma. Pranešta apie daug žadančius įrodymus, patvirtinančių ketogeninės mitybos poveikį gydant prostatos, gaubtinės žarnos, kasos ir plaučių vėžius. Pastebėta dar viena ketogeninės mitybos funkcija - sinerginis poveikis su chemoterapija ir radioterapija. Paskelbti duomenys rodo, kad ketogeninė mityba gali būti saugiai naudojama kaip papildoma terapija pasirinktoms vėžio formoms gydyti, kartu su tradiciniu gydymu."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7146425/


31. Mažai angliavandenių ir daug riebalų turinčios mitybos poveikis glikemijos kontrolei ir kūno svoriui pacientams, sergantiems II tipo cukriniu diabetu: bendruomenės grupės patirtis
(Effects of the low carbohydrate, high fat diet on glycemic control and body weight in patients with type 2 diabetes: experience from a community-based cohort, 2020)

Medicinos departamentas, Endokrinologijos, diabeto ir metabolizmo skyrius, Johns Hopkins universiteto medicinos mokykla, Baltimorė, Merilandas, JAV
Endokrinologija, Johns Hopkins Community Physicians, Bethesda, Merilandas, JAV
Medicinos katedra, Bendrosios vidaus medicinos skyrius, Johns Hopkins universiteto medicinos mokykla, Baltimorė, Merilandas, JAV
Vidaus medicina, Johns Hopkins Community Physicians, Germantown, Merilandas, JAV

Išvados: "Mūsų tyrimas įrodo, kad mažai angliavandenių ir daug riebalų turinčią mitybą įmanoma ir saugu taikyti „realioje“ bendruomenės praktikoje tarp pacientų, sergančių II tipo cukriniu diabetu. Ši mityba gali efektyviau padėti sumažinti kraujo glikemiją ir numesti svorio, lyginant su įprastu gydymu. Galimybė sumažinti gliukozės kiekį mažinančių vaistų, įskaitant insulino vartojimą, taip pat gali padėti sumažinti asmenines ir visuomenines išlaidas, susijusias su II tipo diabetu."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7103851/


32. Svorio metimo poveikis labai mažai angliavandenių turinčios mitybos metu specifinėms riebalinio audinio sankaupoms ir jautrumui insulinui vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems nutukimą: atsitiktinių imčių klinikinis tyrimas
(Effects of weight loss during a very low carbohydrate diet on specific adipose tissue depots and insulin sensitivity in older adults with obesity: a randomized clinical trial, 2020)

Mitybos mokslų katedra, Alabamos universitetas Birmingeme, Birmingham, Alabama, USA
Medicinos departamentas, Radiologijos skyrius, Alabamos universitetas Birmingeme, Birmingemas, Alabama, JAV
Sveikatos elgesio katedra, Alabamos universitetas Birmingeme, Birmingemas, Alabama, JAV

Išvados: "Šie duomenys rodo, kad labai mažai angliavandenių ir daug riebalų turinti mityba vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems nutukimą, lemia svorio mažėjimą ir palankius kūno sudėties pokyčius. Lemia riebalinio audinio, iš medžiagų apykaitai kenksmingų depų, išeikvojimą ir pagerina lipidų bei gliukozės metabolizmą. Vyresnio amžiaus žmonių, turinčių nutukimą, grupėje labai mažai angliavandenių ir daug riebalų turinti mityba sukėlė reikšmingą svorio kritimą ir sumažino visceralinio riebalinio audinio sluoksnį, bei šlaunies tarpraumeninio riebalinio audinio sluoksnį. Šių riebalinio audinio depų išeikvojimas gali būti labai svarbus siekiant sumažinti medžiagų apykaitos ligų riziką senstant. Be to, nepaisant didelio riebalų masės praradimo, taikantys labai mažai angliavandenių ir daug riebalų turinčią mitybą išlaikė didesnį šlaunies skeleto raumenų tūrį. Taip pat sumažėjo kardiometabolinių ligų rizika."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7425171/


33.  Besaikio valgymo ir priklausomybės nuo maisto simptomų gydymas mažai angliavandenių turinčiomia ketogenine mityba: atvejų serija
(Treating binge eating and food addiction symptoms with low-carbohydrate Ketogenic diets: a case series, 2020)

Mičigano universitetas, Ann Arbor, Mičiganas, JAV
Psichiatrijos ir elgesio mokslų skyrius, Stanfordo universiteto medicinos mokykla, Stanford, JAV
Jeilio universiteto medicinos mokykla, Niu Heivene, JAV
Kalifornijos universitetas San Franciskas, San Franciskas, JAV
Duke universiteto medicinos mokykla, Durhamas, JAV

Išvados: "Šios nedidelės atvejų serijos rezultatai patvirtina mažai angliavandenių turinčios ketogeninės mitybos naudą sergantiems nutukimu pacientams, kurie turi besaikio valgymo ir priklausomybės nuo maisto simptomų. Visi pacientai galėjo laikytis ketogeninės mitybos be didelių nepageidaujamų šalutinių poveikių. Pacientai pranešė apie reikšmingą persivalgymo epizodų ir priklausomybės nuo maisto simptomų sumažėjimą
Ketogeninė mityba jau seniai naudojama kaip veiksmingas vaikų epilepsijos gydymo būdas. Atsitiktinių imčių klinikiniai tyrimai parodė, kad mažai angliavandenių turinti ketogeninė mityba, gali būti veiksminga nutukimo ir II tipo diabeto gydymui. Ketogeninė mityba lemia gastroezofaginio refliukso ligos, dirgliosios žarnos sindromo ir Krono ligos pagerėjimą arba išnykimą."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6988301/


34. Labai mažo kaloringumo ketogeninė mityba: saugi ir efektyvi priemonė nutukusiems ir lengvu inkstų nepakankamumu sergantiems pacientams numesti svorio
(Very Low-Calorie Ketogenic Diet: A Safe and Effective Tool for Weight Loss in Patients with Obesity and Mild Kidney Failure, 2020)

Nefrologijos ir dializės skyrius, Santa Maria alla Gruccia ligoninė, Arezzo, Italija
Endokrinologijos ir diabeto skyrius, Romos Bio-Medico universiteto miestelis, Roma, Italija
Eksperimentinės medicinos katedra, Medicininės patofiziologijos, maisto mokslo ir endokrinologijos skyrius, Romos Sapienza universitetas, Roma, Italija

Išvados: "Santykinis baltymų perteklius, būdingas labai mažai angliavandenių turinčiai ketogeninei mitybai, gydytojams kėlė didelį susirūpinimą dėl galimo inkstų pažeidimo, todėl daugelis negalėjo pasiūlyti šios intervencijos pacientams, sergantiems lengvu inkstų nepakankamumu, kuriems reikia numesti svorio.
Grupių, besilaikančių ketogeninės mitybos ir nesilaikančių ketogeninės mitybos, analizėje nepastebėta skirtumų. Apibendrinant galima pasakyti, kad saugumo žymenys, įskaitant inkstų funkciją, nepakito viso tyrimo metu. Todėl labai mažai angliavandenių ir daug riebalų turinti mityba yra saugi ir veiksminga dietinė intervencija pacientams, sergantiems nutukimu, kurį paveikė lengvas inkstų nepakankamumas, kai ji taikoma prižiūrint gydytojui."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7071259/


35. Mažai angliavandenių turinti mityba sergant I tipo cukriniu diabetu, ilgalaikis pagerėjimas ir laikymasis: klinikinis auditas
(Low carbohydrate diet in type 1 diabetes, long-term improvement and adherence: A clinical audit, 2012)

Buvęs Medicinos departamentas, Blekingesjukhuset, Karlshamn, Švedija
Medicinos departamentas, Blekingesjukhuset, Karlshamn, Švedija

Išvados: "Nėra įrodymų, kad gyvūniniai riebalai maiste turėtų sukelti širdies ir kraujagyslių ligas. Nėra įrodymų, kad baltymai turėtų sukelti inkstų ligas; priešingai, remiantis diabeto kontrolės ir komplikacijų tyrimo duomenimis (DCCT), hiperglikemija davė 3,5 karto didesnį albuminurijos dažnį. Tačiau yra rimtų įrodymų, kad sergant blogai reguliuojamu I tipo cukriniu diabetu pasireiškia agresyvus visų organų pažeidimas. 4-ių metų trukmės edukacinė programa, kurioje pacientai sergantys I tipo diabetu laikosi mažai angliavandenių turinčios mitybos, lemia sumažintas insulino dozes. Vienas iš dviejų žmonių, lankančių programą, pasiekia reikšmingą ilgalaikį HbA1c sumažėjimą."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583262/


36. I tipo diabeto valdymas laikantis labai mažai angliavandenių turinčios dietos
(Management of Type 1 Diabetes With a Very Low–Carbohydrate Diet, 2018)

Endokrinologijos skyrius ir„New Balance Foundation“ nutukimo prevencijos centras, Bostono vaikų ligoninė ir Harvardo medicinos mokykla, Harvardo universitetas, Bostonas, Masačusetsas, JAV
Ričmondo diabetas ir endokrinologija, Bon Secours medicinos grupė, Ričmondas, Virdžinija, JAV
Niujorko diabeto centras, Mamaroneck, Niujorkas, JAV

Išvados: "Vaikų ir suaugusiųjų, kurie laikosi labai mažai angliavandenių turinčios mitybos, bendruomenė pranešė apie išskirtinę I tipo diabeto glikemijos kontrolę ir mažą nepageidaujamų reiškinių skaičių. Labai mažai angliavandenių turinti mityba gali leisti išskirtinai kontroliuoti I tipo diabetą, nepadidinant nepageidaujamų reiškinių rizikos. Rezultatai, patvirtinti klinikinių tyrimų metu, rodo, kad laikantis mažai angliavandenių turinčios mitybos galiam išvengti lėtinių I tipo diabeto komplikacijų."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6034614/


37. Terapinis protarpinio badavimo ir ketogeninės mitybos naudojimas kaip alternatyvus II tipo diabeto gydymas normalaus svorio moteriai: 14 mėnesių trukmės atvejo tyrimas
(Therapeutic use of intermittent fasting and ketogenic diet as an alternative treatment for type 2 diabetes in a normal weight woman: a 14-month case study, 2020)

Medicinos skyrius, Cedars-Sinai medicinos centras, Beverly Hills, Kalifornija, JAV
Medicinos departamentas, Scarborough sveikatos tinklas, Scarborough, Ontarijas, Kanada
Nacionalinis Airijos universitetas Golvėjus, Golvėjus, Airija

Išvados: "Praėjus keturioms savaitėms po mitybos pokyčių, pacientė nutraukė visų vaistų, įskaitant metforminą, antihipertenzinių vaistų ir statinų vartojimą, tuo pačiu žymiai pagerindama glikemijos kontrolę."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7342268/


38. Mažai angliavandenių turinti mityba ir širdies ir kraujagyslių rizikos veiksniai: epidemiologinių tyrimų įrodymai
(The low-carbohydrate diet and cardiovascular risk factors: Evidence from epidemiologic studies, 2014)

Epidemiologijos katedra, Visuomenės sveikatos ir atogrąžų medicinos mokykla, Tulano universitetas, Naujasis Orleanas, JAV

Išvados: "Naujausi atsitiktinių imčių kontroliuojami tyrimai rodo, kad mažai angliavandenių turinčios dietos ne tik mažina kūno svorį, bet ir pagerina širdies ir kraujagyslių rizikos veiksnius. Atsižvelgiant į šiuos atsitiktinių imčių kontroliuojamų tyrimų duomenis, reikėtų dar kartą peržiūrėti mitybos gaires, propaguojančias sveiką mažai angliavandenių turinčią dietą kaip alternatyvią mitybos strategiją nutukimo ir širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių prevencijai."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4351995/


39. Mažai angliavandenių turinčios ketogeninės mitybos ir mažo glikemijos indekso mitybos poveikis glikemijos kontrolei sergant II tipo cukriniu diabetu
(The effect of a low-carbohydrate, ketogenic diet versus a low-glycemic index diet on glycemic control in type 2 diabetes mellitus, 2008)

Medicinos katedra, Duke universiteto medicinos centras, Durham, Šiaurės Karolina, JAV
Pirminės sveikatos priežiūros paslaugų tyrimų centras, Veteranų reikalų departamento medicinos centras, Durhamas, Šiaurės Karolina, JAV

Išvados: "Šiame tyrime, tiek mažo glikemijos indekso ir sumažinto kaloringumo mityba, tiek mažai angliavandenių turinti ketogeninė mityba, pagerino glikemijos kontrolę, sumažino vaistų nuo diabeto vartojimą ir sumažino svorį antsvorį turintiems ir nutukusiems asmenims, sergantiems II tipo cukriniu diabetu. Mažai angliavandenių turinti ketogeninė mityba pagerino glikemijos kontrolę ir sumažino / pašalino vaistus nuo diabeto, efektyviau, nei žemo glikemijos indekso mityba. Gyvenimo būdo korekcija taikant mažai angliavandenių turinčią mitybą yra veiksmingas II tipo cukrinio diabeto gydymo būdas."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2633336/


40. Inkstų funkcijos pokyčiai nesiskiria tarp sveikų suaugusiųjų, vartojančių daugiau baltymų, palyginti su mažai baltymų turinčiomis arba normaliomis dietomis: sisteminė apžvalga ir metaanalizė
(Changes in Kidney Function Do Not Differ between Healthy Adults Consuming Higher- Compared with Lower- or Normal-Protein Diets: A Systematic Review and Meta-Analysis, 2018)

Vaterlo universiteto Taikomųjų sveikatos mokslų fakulteto Kineziologijos katedra, Vaterlo, Kanada
Mokslų fakulteto Kineziologijos katedra
Medicinos katedra, Nefrologijos skyrius
Sveikatos mokslų biblioteka, Sveikatos mokslų fakultetas, McMaster universitetas, Hamiltonas, Kanada

Išvados: "Mūsų analizė rodo, kad padidintas baltymų suvartojimas su maistu nedaro neigiamos įtakos sveikų suaugusiųjų inkstų glomerulų filtracijos greičiui ir funkcijai."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6236074/


41. Ketogeninė mityba kaip metabolinis psichikos ligų gydymo būdas
(Ketogenic diet as a metabolic treatment for mental illness, 2020)

Oksfordo universiteto fiziologijos, anatomijos ir genetikos katedra, Oksfordas, JK
Metabolinės psichiatrijos klinika, Stenfordo universiteto medicinos mokyklos psichiatrijos ir elgesio mokslų katedra, Stenfordas, Kalifornija
Magistrantūros ir tęstinio mokymo skyrius, McLean ligoninė, Harvardo medicinos mokykla, Belmontas, Masačusetsas, JAV

Išvados: "Psichikos būklės, tokios kaip šizofrenija, depresija, bipolinis sutrikimas ir persivalgymo sutrikimas yra neurometabolinės ligos, kurioms būdingos kelios bendros mechaninės biopatologijos. Tai apima gliukozės hipometabolizmą, neurotransmiterių disbalansą, oksidacinį stresą ir uždegimą. Yra tvirtų įrodymų, kad ketogeninė mityba gali padėti įveikti šias keturias pagrindines ligas, o dabar papildomi klinikiniai įrodymai, kad ketogeninė mityba gali pagerinti pacientų simptomus.
Svarbu, kad mokslininkai ir gydytojai būtų informuoti apie ketogeninės mitybos įgyvendinimą, nes tokia metabolinė intervencija yra ne tik nauja simptominio gydymo forma, bet gali padėti tiesiogiai spręsti pagrindinius ligos mechanizmus ir tuo pačiu gydyti sunkias gretutines ligas
"

Nuoroda: https://journals.lww.com/co-endocrinology/abstract/2020/10000/ketogenic_diet_as_a_metabolic_treatment_for_mental.5.aspx


42. Ketogeninė mityba kaip medžiagų apykaitos terapija nuo nuotaikos sutrikimų: įrodymai ir pokyčiai
(Ketogenic diet as a metabolic therapy for mood disorders: Evidence and developments, 2018)

Nuotaikos sutrikimų psichofarmakologijos skyrius (MDPU), Universiteto sveikatos tinklas (UHN), Toronto universitetas, Torontas, Kanada
Psichiatrijos skyrius, San Paulo federalinis universitetas (Unifesp), San Paulas, Brazilija
Psichiatrijos ir medicininės psichologijos mokymo skyrius, Medicinos departamentas, Universitat de València, Valensijos psichikos sveikatos skyrius, Catarroja, Valensijos psichikos sveikatos biomedicininių tyrimų centras (CIBERSAM), Instituto Carlos III, Madrido tarptautinė mitybos psichiatrijos tyrimų draugija (ISNPR) , Ispanija

Išvados: "Ketogeninė mityba yra saugi, santykinai prieinama, daugiatikslė intervencija, turinti neurotrofinių, antioksidacinių, neuroprotekcinių ir priešuždegiminių savybių ir gerai apibrėžtą teigiamą sisteminį poveikį centrinei nervų sistemai."

Nuoroda: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0149763418303762?via%3Dihub


43. Ketogeninė mityba ir protarpinio badavimo mityba kaip mitybos metodai sergant išsėtine skleroze (NAMS): atsitiktinių imčių kontroliuojamo tyrimo protokolas
(Ketogenic diet and fasting diet as Nutritional Approaches in Multiple Sclerosis (NAMS): protocol of a randomized controlled study, 2020)

NeuroCure klinikinių tyrimų centro ir Neurologijos katedra, Charité – Universitetsmedizin Berlin, Berlyno Freie Universität, Berlyno Humboldto universiteto narys, Berlynas, Vokietija
Biochemijos institutai, Berlyno universitetinė medicina – Charité, Berlynas, Vokietija
Medicinos B skyrius, Rupino bendroji ligoninė, Brandenburgo medicinos mokykla, Neuruppin, Vokietija
Rankų chirurgijos skyrius, Viršutinių galūnių ir pėdų chirurgija, Ortopedijos ir traumų chirurgijos centras, Waldfriede ligoninė, Berlynas, Vokietija

Išvados: "Galima sakyti, kad ketogeninė mityba ir protarpinis badavimas gali būti saugus ir nebrangus papildomas gydymas sergant išsėtine skleroze, o mūsų tyrimas gali panaikinti atotrūkį gydymo perspektyvoje dėl klinikinių duomenų trūkumo."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6941322/


44. Dietos ir galvos skausmo ryšys
(Association of diet and headache, 2019)

Klinikinės mitybos ir dietologijos katedra, Mitybos ir maisto technologijos fakultetas, Shahid Beheshti medicinos mokslų universitetas, Teheranas, Iranas
Galvos skausmo skyrius, Irano neurologinių tyrimų centras, Neurologijos institutas, Teherano medicinos mokslų universitetas, Teheranas, Iranas
Širdies ir kraujagyslių ligų tyrimų centras, Kardiologijos skyrius, Heshmato ligoninė, Medicinos mokykla, Guilano medicinos mokslų universitetas, Iranas

Išvados: "Ketogeninė mityba ir mažai kalorijų turinti modifikuota Atkinso mityba gali turėti įtakos neuroprotekcijai, mitochondrijų funkcijai ir energijos apykaitai, kompensuojant serotoninerginę disfunkciją, mažinant su kalcitonino genu susijusio peptido lygį, slopinant neurouždegimą ir žievės plitimo depresiją – visa tai gali būti susiję su migrenos patofiziologija. Mažo glikeminio indekso mitybos skyrimas gali būti daug žadantis galvos skausmo / migrenos kontrolei, nes susilpnėja uždegiminė būklė. Be to, nutukimas ir galvos skausmai, ypač migrena, gali būti siejami vienas su kitu dėl tokių mechanizmų kaip uždegimas ir netaisyklinga pagumburio funkcija."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6854770/


45. Ketogeninės mitybos terapinis vaidmuo gydant neurologinius sutrikimus
(The Therapeutic Role of Ketogenic Diet in Neurological Disorders, 2022)

Liublino medicinos universiteto Farmacijos fakulteto Toksikologijos katedra ir katedra, Liublinas, Lenkija

Išvados: "Pateikiama įrodymų, kad ketogeninė mityba gali suteikti terapinės naudos pacientams, turintiems neurologinių problemų, susijusių su padidėjusiu oksidaciniu stresu ir nervų uždegimu arba smegenų energijos apykaitos sutrikimais. Mokslinės literatūros apžvalga rodo, kad ketogeninė mityba gali turėti įtakos ne tik neurologinių sutrikimų progresavimo stabdymui, bet ir jų gydymo eigai bei rezultatams. Ketogeninės mitybos veiksmingumas buvo įrodytas sergant epilepsija ir kitomis neurologinėmis ligomis, tokiomis kaip depresija, migrena ir neurodegeneracinėmis ligomis, tokiomis kaip Alzheimerio liga, Parkinsono liga. Ketogeninė mityba turėtų būti laikoma gretutine gydymo forma sergant neurologinėmis ligomis."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9102882/


46. Ketogeninės mitybos poveikio išsėtinei sklerozei tyrimas: nutukimas, nerimas, depresija ir glutamato sistema
(Exploring the impact of ketogenic diet on multiple sclerosis: obesity, anxiety, depression, and the glutamate system, 2023)

Valensijos katalikų universiteto San Vicente Mártir slaugos katedra, Valensija, Ispanija
Doktorantūros mokykla, Valensijos katalikų universitetas San Vicente Mártir, Valensija, Ispanija
Teisės, ekonomikos ir socialinių mokslų fakultetas, Valensijos katalikų universitetas San Vicente Mártir, Valensija, Ispanija

Išvados: "Ketogeninė mityba, kaip ketoninių kūnų šaltinis kraujyje, skatina bendrojo uždegimo mažėjimą organizme, mažina nutukimą, kuris yra susijęs su atsparumu insulinui ir dislipidemija. Šis pagerėjimas reiškia ekstrasinapsinio glutamato aktyvumo sumažėjimą, kuris lemia funkcinės negalios, emocinių sutrikimų (nerimo ir depresijos) pagerėjimą, sergant išsėtine skleroze."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10485376/


47. Ketogeninė mityba atsparioms psichikos ligoms gydyti: retrospektyvi 31 stacionaro analizė
(The Ketogenic Diet for Refractory Mental Illness: A Retrospective Analysis of 31 Inpatients 2022)

Rangueil medicinos fakultetas, Tulūzos universitetas, Tulūza, Prancūzija
Medicinos skyrius, Duke universiteto medicinos centras, Durhamas, NC, JAV
Sveikatos elgsenos ir biologijos mokslų katedra, Slaugos mokykla, Mičigano universitetas, Ann Arbor, MI, JAV
Nepriklausomas tyrinėtojas, Northampton, Masačusetsas, JAV

Išvados: "Ketogeninės mitybos taikymas pacientams, sergantiems gydymui atsparia psichikos liga, buvo įmanomas, gerai toleruojamas, susijęs su reikšmingu depresijos ir psichozės simptomų pagerėjimu ir daugybe pagerėjusių medžiagų apykaitos žymenų."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9299263/


48. Besimaitinančių ketogenine mityba, sergančių recidyvuojančia išsėtine skleroze, antrojo etapo tyrimas: saugumas, toleravimas ir galima klinikinė nauda
(Phase II study of ketogenic diets in relapsing multiple sclerosis: safety, tolerability and potential clinical benefits, 2022)

Neurologijos skyrius, Vaikų neurologijos skyrius, Virdžinijos universitetas, Šarlotsvilis, Virdžinija, JAV
Vaikų neurologijos skyrius, Filadelfijos vaikų ligoninė, Neurologijos ir pediatrijos skyriai, Perelmano medicinos mokykla, Pensilvanijos universitetas, Filadelfija, Pensilvanija, JAV
Virdžinijos universiteto Neurologijos skyrius, Charlottesville, Virdžinija, JAV

Išvados: "Ketogeninė mityba yra saugi ir toleruojama. Per 6-ių mėnesių laikotarpį, pacientams sergantiems recidyvuojančia išsėtine skleroze, pagerino kūno sudėtį, gyvenimo kokybę, neurologinę negalią, su riebalais susijusio uždegimo rodiklius, nuovargio, bei depresijos simptomus."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9350909/


49. Ar ketogeninė mityba gali palengvinti Alzheimerio ligą? Asociacija su nerimu, depresija ir glutamato sistema
(Can Ketogenic Diet Improve Alzheimer's Disease? Association With Anxiety, Depression, and Glutamate System, 2021)

Valensijos katalikų universiteto Slaugos katedra, Valensija, Ispanija
Valensijos universiteto Medicinos skyrius, Valensija, Ispanija
Saragosos universiteto Psichologijos ir sociologijos katedra, Teruelis, Ispanija

Išvados: "Ketogeninė mityba yra alternatyvus energijos šaltinis Alzheimerio liga sergantiems neuronams, turintis teigiamų pasekmių smegenims įvairiais lygiais, tokiais kaip epigenetinis, metabolinis ir signalizacijos lygis. Aangliavandenių pakeitimas riebalais yra susijęs su emocinių simptomų pagerėjimu sergant Alzheimerio liga."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8579917/


50. Ketogeninė mityba ir depresija: galimas mitybos režimas stabiliai buklei palaikyti?
(Ketogenic diet for depression: A potential dietary regimen to maintain euthymia? 2021)

Gdansko medicinos universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos katedra, Lenkija

Išvados: "Dietos modifikavimas yra nepakankamai išnaudota priemonė, galinti pagerinti psichikos ligomis sergančių pacientų psichinę sveikatą. Visuomenės sveikatos specialistai ketogeninę mitybą turėtų laikyti kaip strategiją, kuri palengvina depresijos ir sunkios depresijos simptomus."

Nuoroda: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0278584621000166?via=ihub


51. Ketogeninės mitybos poveikis Parkinsono ligos simptomams, biomarkeriams, depresijai ir nerimui: atvejo tyrimas
(Effects of a Ketogenic Diet on Symptoms, Biomarkers, Depression, and Anxiety in Parkinson’s Disease: A Case Study, 2022)

Prevencinė medicina/metabolinė sveikata, AT Still sveikatos mokslų universitetas, Albukerkė, JAV

Išvados: "Įrodyta, kad mažai angliavandenių ir daug riebalų turinti mityba  pagerina Parkinsono liga sergančiųjų pažinimo funkciją. Klinikiniai tyrimai parodė, kad dėl kraujo ketonų pagerėjo pažinimo funkcija, sumažėjo skausmas, pagerėjo nuotaika ir palengvėjo Parkinsono ligos simptomai susiję su dopamino trūkumu. Padidėjęs ketonų ir sumažėjęs kitų biologinių žymenų kiekis kraujyje, gali lemti mūsų dalyvio elgsenos ir nuotaikos pagerėjimą, nerimo ir depresijos simptomų sumažėjimą."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9055978/


52. Ketogeninė mityba gali pagerinti miego kokybę ir dienos mieguistumą pacientams, sergantiems išsėtine skleroze. Žvalgomojo tyrimo rezultatai”
(Ketogenic diet may improve sleep quality and daytime somnolence in patients affected by multiple sclerosis. Results of an exploratory study, 2023)

Klinikinė neurologija, Miego medicinos centras, Udinės universitetinė ligoninė, Udinė, Italija
Neurologijos skyrius, Gorizijos ligoninė, Gorizija, Italija

Išvados: "Parodėme, kad ketogeninė mityba gali pagerinti išsėtine skleroze sergančių pacientų miego sutrikimus. Be to, ketogeninė mityba daro teigiamą poveikį išsėtine skleroze sergančių pacientų psichologinei būklei ir gyvenimo kokybei."

Nuoroda: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1389945723003945?via%3Dihub


53. Mažai angliavandenių turinti mityba kaip intervencija į sunkų depresijos sutrikimą: sutelkiamas dėmesys į atkryčio prevenciją
(Low-carbohydrate diet as a nutritional intervention in a major depression disorder: focus on relapse prevention, 2024)

Gdansko medicinos universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos katedra, Gdanskas, Lenkija

Išvados: "Sveikatos priežiūros specialistai turėtų apsvarstyti galimybę įgyvendinti mažai angliavandenių turinčios mitybos strategiją pacientams sergantiems sunkiu depresijos sutrikimu ir gydymui atsparia depresija, kad pakeistų ligos procesą, išlaikytų remisijos epizodus ir užkirstų kelią depresijos epizodų atkryčiams. Nuo cukrumi saldintų gėrimų pašalinimo iki griežtų mažai angliavandenių turinčios mitybos režimų laikymosi, visi šie mitybos metodai yra saugūs, nesudėtingai įgyvendinami ir gali būti naudingi šios pacientų grupės gerovei ir atkryčių prevencijai."

Nuoroda: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/1028415X.2024.2303218


54. Mažai angliavandenių turinčios ketogeninės mitybos poveikis skausmui, kraujo biologiniams žymenims ir pacientų, sergančių lėtiniu skausmu, gyvenimo kokybei: bandomasis atsitiktinių imčių klinikinis tyrimas
(Effects of a Low-Carbohydrate Ketogenic Diet on Reported Pain, Blood Biomarkers and Quality of Life in Patients with Chronic Pain: A Pilot Randomized Clinical Trial, 2022)

Sidnėjaus sveikatos mokslų mokykla, Sidnėjaus universitetas, Medicinos ir sveikatos fakultetas, Australija

Išvados: "Mitybos, kuriose ribojami itin perdirbti maisto produktai, gali būti naudingos kaip skausmo valdymo priemonė; tačiau mažai angliavandenių turinti ketogeninė mityba duoda geresnius rezultatus skausmo mažinime, gali padėti sumažinti svorį ir pagerinti nuotaiką."

Nuoroda: https://academic.oup.com/painmedicine/article/23/2/326/6371964?login=false


55. Ketogeninės mitybos nauda svorio metimui, glikemijos kontrolei ir lipidų profiliams antsvorį turintiems pacientams, sergantiems II tipo cukriniu diabetu: atsitiktinių imčių kontroliuojamo tyrimo metaanalizė
(Ketogenic Diet Benefits to Weight Loss, Glycemic Control, and Lipid Profiles in Overweight Patients with Type 2 Diabetes Mellitus: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trails, 2022)

Žurnalistikos ir komunikacijos mokykla, Uhano sporto universitetas, Uhanas, Kinija
Reprodukcinės medicinos centras, Tongji ligoninė, Tongji medicinos koledžas, Huazhongo mokslo ir technologijos universitetas, Uhanas, Kinija
Tianjiu mitybos ir maisto pratimų tyrimų ir plėtros centras, Hubėjaus pagrindinė pratimų mokymo ir stebėjimo laboratorija, Sveikatos mokslų koledžas, Uhano sporto universitetas, Uhanas, Kinija

Išvados: "Antsvorį turintiems II tipo cukriniu diabetu sergantiems pacientams ketogeninė mityba turi didelę naudą svorio mažinimui, glikemijos kontrolei ir pagerina kraujo lipidų profilį. Tiksliau, ketogeninė mityba gali sumažinti kūno svorį, juosmens apimtį, glikuoto hemoglobino (HbA1c) rodiklį, trigliceridus ir padidinti didelio tankio lipoproteinų (DTL) lygį. Ši mityba turi didelės naudos, siekiant sušvelninti II tipo cukrinio diabeto tolimesnį vystymąsi ir progresavimą, mažinant kūno svorį, glikemijos lygį ir gerinant kraujo lipidų profilį."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9408028/


56. Mažo kaloringumo ir mažai angliavandenių turinčios ketogeninės mitybos poveikis II tipo diabetui
(Effect of low-calorie versus low-carbohydrate ketogenic diet in type 2 diabetes, 2012)

Al Shaab šeimos medicinos medicinos centras, Sveikatos apsaugos ministerija, Kuveitas

Išvados: "Mažai kalorijų turinti ketogeninė mityba turėjo reikšmingą teigiamą poveikį kūno svoriui, juosmens apimčiai, triacilgliceridų kiekiui serume ir glikemijos kontrolei II tipo cukriniu diabetu sergantiems pacientams. Įspūdingiausia, kad glikuoto hemoglobimo (HbA1c) rodiklis pagerėjo nepaisant trumpos stebėjimo trukmės. Šis glikemijos kontrolės pagerėjimas pasireiškė po to, kai dalyviams buvo gerokai sumažintas vaistų nuo diabeto kiekis. "

Nuoroda: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0899900712000731?via=ihub


57. Labai mažo kaloringumo ketogeninės mitybos palyginimas su standartine mažo kaloringumo mityba gydant nutukimą
(Comparison of a very low-calorie-ketogenic diet with a standard low-calorie diet in the treatment of obesity, 2014)

Endokrinologijos ir mitybos skyrius, ligoninė G Universitario Gregorio Marañon, Madridas, Ispanija
Endokrinologijos skyrius, Complejo Hospitalario Universitario de Ferrol ir Coruña universitetas, El Ferrol, Ispanija
Medicinos skyrius Pronokal, Protein Supplies SL, Barselona, ​​Ispanija

Išvados: "Šiame darbe buvo įvertintas mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos veiksmingumas nutukimo atveju. Nutukusių pacientų grupė buvo suskirstyta į dvi grupes:  mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos grupę ir standartinės mažo kaloringumo mitybos grupę. Nutukusiems pacientams mažai kalorijų turinti ketogeninė mityba buvo žymiai veiksmingesnė, nei standartinė mažo kaloringumo mityba. Vienerius metus stebint pacientus, besilaikančius mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos, dauguma pacientų prarado daugiau nei 10% pradinio svorio, o liesa kūno masė buvo gerai išsaugota."

Nuoroda: https://link.springer.com/article/10.1007/s12020-014-0192-3#rightslink


58. Labai mažo kaloringumo ketogeninė mityba kaip pirmosios eilės mitybinė terapija prieš operaciją nutukusiems pacientams, kuriems gali būti atliktas chirurginis nutukimo gydymas
(Very Low-Calorie Ketogenic Diet (VLCKD) as Pre-Operative First-Line Dietary Therapy in Patients with Obesity Who Are Candidates for Bariatric Surgery, 2023)

Humanitarinių mokslų katedra, Pegaso Telematic University, Directional Centre, Via Porzio, Neapolis, Italija
Italijos nutukusių pacientų priežiūros ir gerovės centras (CIBO), Endokrinologijos, diabetologijos ir andrologijos skyrius, Neapolio universiteto Federiko II klinikinės medicinos ir chirurgijos skyrius, Via Sergio Pansini 5, Neapolis, Italija
Views sveikatos departamentas, Neapolio universitetas Federico II, Via Sergio Pansini 5, Neapolis, Italija

Išvados: "Svorio netekimas prieš chirurginį nutukimo gydymą yra labai svarbus pacientams, nes tai suteikia privalumų, tokių kaip kepenų tūrio ir visceralinių riebalų sumažėjimas, mažesnė komplikacijų rizika po operacijos, trumpesnis operacijos laikas ir trumpesnis buvimas ligoninėje po operacijos. Įrodyta, kad mažai kalorijų turinti ketogeninė mityba yra saugus ir veiksmingas būdas numesti svorio ir turėtų būti svarstomas kaip pasirinkimas priešoperaciniu laikotarpiu."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10142118/


59. Ketogeninė mityba: maistinė terapinė priemonė lipedemai gydyti?
(Ketogenic Diet: A Nutritional Therapeutic Tool for Lipedema?, 2023)

Visuomenės sveikatos departamentas, Neapolio universitetas Federico II, Via Sergio Pansini 5, Neapolis, Italija
Italijos nutukusių pacientų priežiūros ir gerovės centras (CIBO), Endokrinologijos, diabetologijos ir andrologijos skyrius, Neapolio universiteto Federiko II klinikinės medicinos ir chirurgijos skyrius, Via Sergio Pansini 5, Neapolis, Italija
Humanitarinių mokslų ir gyvenimo kokybės skatinimo skyrius, San Raffaele Roma Open University, Roma, Italija

Išvados: "Lipedema dažnai klaidingai diagnozuojama kaip nutukimas arba limfedema, tačiau jos riebalinio audinio kaupimasis yra atsparus gyvenimo būdo intervencijoms. Mitybos strategijos, tokios kaip ketogeninė mityba, parodė potencialą sumažinti uždegimą, kuris yra reikšmingas lipedemos patogenezės veiksnys. "

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10748777/


60. Kalorijų ribojimo poveikis gyvenimo trukmei ir atsparumui insulinui: klasikinė kalorijų ribojimo mityba prieš ketogeninę mitybą
(Effects of Calorie Restriction on Health Span and Insulin Resistance: Classic Calorie Restriction Diet vs. Ketosis-Inducing Diet, 2021)

Ispanijos pirminės sveikatos draugija, SENMO/SESAP, Kanarų salos, Ispanija
Integracinės medicinos centras, CEMINT, Technical-Scientific Nucleus, Almada, Portugalija
Setúbal politechnikos institutas, Setubalo politechnikos instituto aukštoji sveikatos mokykla, Setúbal, Portugalija

Išvados: "Nagrinėdami fiziologinės ketozės sampratą, esame įsitikinę, kad vis dar gajus išankstinis nusistatymas dėl ketozės, kaip galimai pavojingos būklės. Tačiau naujausi tyrimai parodė, kad fiziologinė ketozė turi naudos, kurios nebuvo tikėtasi. Pavyzdžiui, užkerta kelią raumenų masės mažėjimui, kontroliuoja apetitą, skatina organizmą deginti kalorijas gaminant šilumą, įtakoja gerus kraujo lipidų rodiklius, gerina glikemiją ir kardiovaskulinės rizikos parametrus, lyginant su klasikine nekaloringa angliavandenine mityba. Yra įrodyta ketogeninės mitybos taikymo svorio mažinimui ir visiems tirtiems metaboliniams parametrams nauda.
Įvyko mitybos paradigmų pokyčių, pvz., klaidinga mintis, kad sardinės ir kiaušiniai sukėlia dislipidemiją, o gerai suplanuoti patikimi tyrimai jau meta iššūkį dabartinei mitybos paradigmai. Kadangi daugėja įrodymų šia linkme, manome, kad oficialios mitybos gairės turėtų būti linkusios smarkiai sumažinti angliavandenių procentą mityboje, ypač tų angliavandenių, kurie gaunami iš grūdų su aukštu glikemijos indeksu, ir padidins neapdorotų gyvūninių ar augalinių riebalų procentą mityboje.
"

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8071299/


61. Labai mažo kaloringumo ketogeninė mityba kaip saugi ir vertinga priemonė ilgalaikiam glikemijos valdymui pacientams, sergantiems nutukimu ir II tipo diabetu
(Very-Low-Calorie Ketogenic Diet as a Safe and Valuable Tool for Long-Term Glycemic Management in Patients with Obesity and Type 2 Diabetes, 2021)

Visuomenės sveikatos departamentas, Neapolio universitetas Federico II, Via Sergio Pansini 5, Neapolis, Italija
Italijos nutukusių pacientų priežiūros ir gerovės centras (CIBO), Endokrinologijos, diabetologijos ir andrologijos skyrius, Neapolio universiteto Federiko II klinikinės medicinos ir chirurgijos skyrius, Via Sergio Pansini 5, Neapolis, Italija
Humanitarinių mokslų ir gyvenimo kokybės skatinimo skyrius, San Raffaele Roma Open University, Roma, Italija

Išvados: "Tyrimas patvirtina, kad mažo kaloringumo ketogeninė mityba yra saugi ir veiksminga priemonė nutukimo ir II tipo cukrinio diebeto valdymui, remiantis Amerikos diabeto asociacijos rekomendacijomis. Dėl teigiamo metabolinio poveikio ši mityba turėtų būti laikoma saugia ir veiksminga gyvenimo būdo intervencija ir metabolinės reabilitacijos strategija, sergantiems nutukimu ir II tipo cukriniu diabetu. Dėl šios mitybos taikymo gali būti sumažintas ar net visai nutrauktas farmakologinis gydymas, galintis sukelti ligos remisiją."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7996853/


62. Labai mažai kalorijų turinti ketogeninė mityba: galimas pritaikymas gydant gretutines hiperkortizolizmo (Kušingo sindromo) ligas
(Very Low-Calorie Ketogenic Diet: A Potential Application in the Treatment of Hypercortisolism Comorbidities, 2022)

Sveikatos stiprinimo, Motinos ir vaiko, Vidaus ir specialisto kompetencijos medicinos skyrius „G. D'Alessandro“, Endokrininių ligų, pakeitimo ir mitybos skyrius, Palermo universitetas, Palermas, Italija

Išvados: "Šiuo metu plačiai žinoma, kad mažai kalorijų turinti ketogeninė mityba turi teigiamą poveikį nutukimui, cukriniam diabetui, širdies ir kraujagyslių ligoms ir insulino atsparumo gerinimui. Visos šios būklės būdingos kaip gretutinės, sergantiems Kušingo sindromu. Šiuo metu nėra klinikinių tyrimų apie mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos taikymą pacientams, sergantiems Kušingo sindromu. Tačiau, remiantis palankiu metaboliniu šios mitybos poveikiu, galima daryti prielaidą, kad ši mityba gali būti sėkmingai taikoma Kušingo sindromu sergančiųjų gretutinių ligų gydymui."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9228456/


63. Labai mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos trumpalaikės intervencinės svorio metimo programos saugumas, toleravimas ir veiksmingumas, palyginti su hipokalorine mityba pacientams, sergantiems II tipo cukriniu diabetu
(Short-term safety, tolerability and efficacy of a very low-calorie-ketogenic diet interventional weight loss program versus hypocaloric diet in patients with type 2 diabetes mellitus, 2016)

Endokrinologijos ir mitybos skyrius, Hospital del Mar, Barselona, ​​Ispanija
Medicinos skyrius, Autonominis Barselonos universitetas, Barselona, ​​Ispanija
CIBER Nutukimo ir mitybos fiziopatologija (CIBERobn), Madridas, Ispanija

Išvados: "Intervencinė svorio mažinimo programa, pagrįsta mažai kalorijų turinčia ketogenine mityba, yra veiksmingesnė mažinant kūno svorį ir gerinant glikemijos kontrolę, nei standartinė hipokalorinė mityba. Taikant mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos terapiją daugumos tyrimo dalyvių svoris sumažėjo, taip pat žymiai pagerėjo glikemijos kontrolė, lyginant su mityba, kuri paremta Amerikos diabeto acociacijos gairėmis. "

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5048014/


64. Labai mažai kalorijų turinti ketogeninė mityba : antihipertenzinis mitybos metodas
(Very low-calorie ketogenic diet (VLCKD): an antihypertensive nutritional approach, 2023)

Humanitarinių mokslų katedra, Pegaso Telematic University, Via Porzio, Centro Direzionale, isola F2, Neapolis, Italija
Klinikinės medicinos ir chirurgijos skyrius, Endokrinologijos skyrius, Italijos nutukusių pacientų priežiūros ir gerovės centras (CIBO), Federico II universiteto Neapolio medicinos mokykla, Via Sergio Pansini 5, Napolis, Italija
Neapolio Federiko II Universiteto Visuomenės sveikatos katedra, Neapolis, Italia

Išvados: "Mažai kalorijų turinti ketogeninė mityba saugiai sumažina kraujospūdį moterims, sergančioms nutukimu ir hipertenzija. Per 45-kių dienų mitybos taikymo laikotarpį, visoms moterims reikšmingai sumažėjo kūno svoris ir pagerėjo bendra kūno sudėtis. Kaip naują rezultatą pranešėme, kad mažai kalorijų turinti ketogeninė mityba moterims, sergančioms nutukimu ir hipertenzija sumažino kraujospūdį po trumpalaikio mitybos taikymo. Šis rezultatas atrodo ypač daug žadantis, nes, be to, kad patvirtinamas mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos kaip nutukimo valdymo priemonės saugumas ir veiksmingumas, atrodo, kad jokia kita iki šiol literatūroje aprašyta mitybinė intervencija nepasiekia tokių rezultatų per tokį trumpą laiką. Šiuo metu plačiausiai naudojamas mitybos metodas hipertenzijai gydyti "Dietary Approaches to Stop Hipertension" (DASH),  sumažina kraujospūdį vidutiniškai po 65-ių dienų.
Šis tyrimas yra pirmasis mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos saugumo ir veiksmingumo gydant nutukimą ir hipertenziją įrodymas.
"

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9936635/


65. Labai mažai kalorijų turinti ketogeninė mityba: galimas moterų persivalgymo ir priklausomybės nuo maisto simptomų gydymas. Bandomasis tyrimas
(Very-Low-Calorie Ketogenic Diet: A Potential Treatment for Binge Eating and Food Addiction Symptoms in Women. A Pilot Study, 2021)

Medicinos, chirurgijos ir neurologijos skyrius, Sienos universitetas, Siena, Italija
Taikomųjų medicinos-chirurgijos mokslų doktorantūros mokykla, Romos universitetas „Tor Vergata“, Roma, Italija

Išvados: "Tyrimas rodo, kad mažo kaloringumo ketogeninė mityba yra tinkama gydant moterų grupę, kurios pačios pranešė apie persivalgymo ir priklausomybės nuo maisto simptomus. Po palaikomosios mažo kaloringumo mitybos pacientams sumažėjo priklausomybė nuo maisto ir (arba) persivalgymo simptomai. Pacienčių svoris sumažėjo tik riebalų masės sąskaita, o jų raumeninė masė buvo išsaugota, pagerėjo medžiagų apykaita.
Šis mitybos metodas gali padėti sveikatos priežiūros specialistams rasti patikimą svorio mažinimo būdą, sumažinti persivalgymą ir priklausomybės nuo maisto simptomus. Šiuo požiūriu, ketogeninė mityba gali būti nauja terapija žmonėms, padedanti sumažinti alkio ir potraukio jausmą valgymo sutrikimų turintiems žmonėms.
"

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8657275/


66. Ar ketogeninė mityba pagerina nutukusių moterų kiaušidžių funkcijos kokybę?
(Does the Ketogenic Diet Improve the Quality of Ovarian Function in Obese Women?, 2022)

Katanijos universiteto Klinikinės ir eksperimentinės medicinos skyrius, Katanija, Italija
Katanzaro Magna Graecia universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos skyrius, Catanzaro, Italija

Išvados: "Tai pirmasis tyrimas, kuriame dokumentuojamas mažo kaloringumo ketogeninės mitybos poveikis kiaušidžių rezervui ir liuteino funkcijai nutukusioms moterims, sergančioms policistinių kiaušidžių sindromu. Mažo kaloringumo ketogeninė mityba gali būti laikoma saugiu mitybos metodu ir turėtų būti įtraukta į terapines strategijas, skirtas norint pagerinti moterų sergančių policistinių kiaušidžių sindromu metabolizmą ir ovuliaciją."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9571725/


67. Ar ketogeninė mityba gali paveikti mūsų sapnus? Labai mažo kaloringumo ketogeninės mitybos poveikis miego kokybei
(Can the ketogenic diet improve our dreams? Effect of very low-calorie ketogenic diet (VLCKD) on sleep quality, 2023)

Humanitarinių mokslų katedra, Pegaso Telematic University, Via Porzio, Centro Direzionale, Neapolis, Italija
Endokrinologijos, diabetologijos ir andrologijos skyrius, Klinikinės medicinos ir chirurgijos skyrius, Italijos nutukusių pacientų priežiūros ir gerovės centras (CIBO), Neapolio Federiko II universitetas, Via Sergio Pansini 5, Neapolis, Italija
Neapolio Federiko II Universiteto Visuomenės sveikatos katedra, Neapolis, Italija

Išvados: "Mažo kaloringumo ketogeninės mitybos taikymas lėmė antsvorį  / nutukimą turinčių moterų miego kokybės pagerėjimą, kurį daugiausia lėmė moterų riebalinės masės sumažėjimas. Šis tyrimas pabrėžia mažo kaloringumo ketogeninės mitybos naudą ne tik valdant nutukimą ir medžiagų apykaitos sutrikimus, bet ir gerinant antsvorio / nutukimo turinčių moterų miego kokybę. Pabrėžiama, kad nutukimo valdymo kontekste, svarbu atsižvelgti į miego kokybę kaip svarbų aspektą ir vieną iš mitybos taikymo tikslų."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10353204/


68. Aštuonių savaičių labai mažo kaloringumo ketogeninės mitybos poveikis baltųjų kraujo kūnelių ir trombocitų skaičiui, susijusiam su nealkoholine suriebėjusių kepenų liga asmenims, turintiems antsvorio ir nutukimo
(Effects of an Eight Week Very Low-Calorie Ketogenic Diet (VLCKD) on White Blood Cell and Platelet Counts in Relation to Metabolic Dysfunction-Associated Steatotic Liver Disease (MASLD) in Subjects with Overweight and Obesity, 2023)

Nutukimo ir metabolinių ligų tyrimų ir priežiūros mitybos centras, Nacionalinis gastroenterologijos institutas IRCCS „Saverio de Bellis“, Castellana Grotte, Italija
Epidemiologijos ir statistikos laboratorija, Nacionalinis gastroenterologijos institutas „Saverio de Bellis“, IRCCS ligoninė, Castellana Grotte, Baris, Italija
Gastroenterologijos skyrius, Nacionalinis gastroenterologijos institutas „Saverio de Bellis“, IRCCS ligoninė, Castellana Grotte, Baris, Italija

Išvados: "Gydant antsvorį turinčius ir nutukusius asmenis mažo kaloringumo ketogenine mityba, tuo pačiu metu mažėja uždegimas, kaip rodo reikšmingas leukocitų ir trombocitų kiekio sumažėjimas. Taikant mažo kaloringumo ketogeninę mitybą reikšmingai sumažėjo kepenų suriebėjimas (steatozė) ir kepenų standumas – kuris buvo išmatuotas FibroScan parametrais, kiekybiškai įvertinant kepenų fibrozės kaupimąsi."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10610501/


69. Labai mažai kalorijų turinti ketogeninė mityba greitai padidina testosterono kiekį diabetu nesergantiems nutukusiems asmenims
(Very low-calorie ketogenic diet rapidly augments testosterone levels in non-diabetic obese subjects, 2022)

Tiksliosios ir regeneracinės medicinos ir Jonijos regiono skyrius, Vidaus ligų, endokrinologijos, andrologijos ir medžiagų apykaitos ligų skyrius, Bario universitetas Aldo Moro, Baris, Italija
Biomedicinos, medžiagų apykaitos ir nervų mokslų katedra, Modenos universitetas ir Reggio Emilia, Modena, Italija

Išvados: "Greitas kūno svorio, riebalų masės, juosmens apimties ir gliukozės kiekio kraujyje sumažėjimas, pasiektas naudojant mažai kalorijų turinčią ketogeninę mitybą, greitai padidino testosterono kiekį serume, ypač hipogonadizmo sindromą turintiems asmenims. Šio tyrimo rezultatai rodo, kad mažai kalorijų turinti ketogeninė mityba yra veiksminga ir greita terapinė priemonė kovojant su nutukimu ir su nutukimu susijusiu hipogonadizmu diabetu nesergantiems vyrams."

Nuoroda: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/andr.13357


70. Trumpos grandinės riebalų rūgščių vaidmuo tarpininkaujant labai mažo kaloringumo ketogeninės mitybos ir kūdikių žarnyno mikrobiotos santykiams ir jos terapinis potencialas nutukimui
(The Role of Short-Chain Fatty Acids in Mediating Very Low-Calorie Ketogenic Diet-Infant Gut Microbiota Relationships and Its Therapeutic Potential in Obesity, 2021)

Širdies, proto ir kūno tyrimų grupė, Grifito universitetas, Gold Coast, Australija

Išvados: "Motina, besimaitinanti mažo kaloringumo ketogenine mityba nėštumo ir žindymo laikotarpiu, savo žarnyne skatina įvairių rūšių bakterijų, gaminančių trumposios grandies riebalų rūgštis, augimą. Tai gali sukelti epigenetinius nutukusių kūdikių genų ekspresijos pokyčius ir moduliuoti riebalinio audinio uždegimą nutukimo metu. Trumposios grandies riebalų rūgštis gaminančios bakterijos gali būti galimas kūdikių nutukimo gydymo būdas."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8624546/


71. Naudingas labai mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos poveikis vyrų priedinių liaukų uždegimo simptomams
(Beneficial Effects of the Very-Low-Calorie Ketogenic Diet on the Symptoms of Male Accessory Gland Inflammation, 2022)

Katanijos universiteto Klinikinės ir eksperimentinės medicinos skyrius, Katanija, Italija
Katanzaro Magna Graecia universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos skyrius, Catanzaro, Italija
Katanijos universiteto Chemijos mokslų katedra, Katanija, Italija

Išvados: "Per trumpą stebėjimo laikotarpį (tris mėnesius), rezultatai parodė svorio metimo strategijos veiksmingumą, tačiau mažai riebalų turinti ketogeninė mityba buvo pranašesnė už Viduržemio jūros mitybą. Šis tyrimas parodė, kad ketogeninės mitybos metodas yra veiksmingesnis tiek kūno svorio netekimui, tiek priedinės liaukos uždegimu sergančių vyrų simptomų pagerėjimui. Abiejų mitybų, ypač mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos, veiksmingumo pagrindimas neabejotinai siejamas su svorio metimo nauda prostatos uždegimui."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8912840/


72. Nutukusių pacientų, gydomų labai mažai kalorijų turinčia ketogenine mityba, svorio kritimo prognozės
(Predictors of weight loss in patients with obesity treated with a Very Low-Calorie Ketogenic Diet, 2023)

Chirurginės endoskopijos skyrius, Chirurgijos mokslų skyrius, Romos Sapienza universitetas, Roma, Italija
Romos Sapienza universiteto Klinikinių vidaus, anesteziologijos ir širdies ir kraujagyslių mokslų katedra, Roma, Italija
Medicinos patofiziologijos, maisto mokslo ir endokrinologijos sekcija, Eksperimentinės medicinos katedra, Romos Sapienza universitetas, Roma, Italija

Išvados: "Po 45-kias dienas trukusios mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos, pacientams sergantiems nutukimu, stebimas reikšmingas riebalų masės ir svorio sumažėjimas, pagerėjo medžiagų apykaitos parametrai. Reikšmingų nepageidaujamų reiškinių nepastebėta. Šie rezultatai atitinka ankstesnius tyrimus, kuriuose teigiama, kad ši mityba yra saugi ir veiksminga nutukusiems asmenims, nes skatina sotumą, greitą svorio mažėjimą, išsaugant liesą masę ir pagerinant medžiagų apykaitą
Nustatėme, kad vyrų lytis lėmė didesnį svorio kritimą. Kadangi vyrai turi didesnį pilvinių riebalų kiekį, negalime atmesti galimybės, kad tai gali lemti šis aspektas. Be to, vyrai taip pat turi didesnę liesą masę. Organai ir audiniai, sudarantys liesą masę, pasižymi dideliu metaboliniu aktyvumu ir sudaro ~70 % energijos sąnaudų ramybės būsenoje, todėl tai yra svarbiausias energijos sąnaudų veiksnys sėdintiems asmenims, turintiems nutukimą.
"

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9905243/


73. Labai mažo kaloringumo ketogeninės mitybos poveikis psoriaze sergantiems pacientams: branduolinio magnetinio rezonanso duomenimis pagrįstas metabolominis tyrimas
(Effect of Very-Low-Calorie Ketogenic Diet on Psoriasis Patients: A Nuclear Magnetic Resonance-Based Metabolomic Study, 2020)

NutriKeto_LAB Unisa−San Giuseppe Moscati nacionalinė ligoninė (AORN), Contrada Amoretta, Avellino, Italija

Išvados: "Mūsų duomenys rodo, kad mažai kalorijų turinti ketogeninė mityba gali būti laikoma sėkminga psoriazės gydymo strategija ir gydymo galimybe. Ši mityba yra įgyvendinama, ir saugi."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8016365/


74. Labai mažo kaloringumo ketogeninė mityba gydant pūlinį hidradenitą (Acne Inversa): veiksminga ir saugi priemonė klinikiniam ligos sunkumui sumažinti. Bandomojo tyrimo rezultatai
(Very low-calorie ketogenic diet (VLCKD) in the management of hidradenitis suppurativa (Acne Inversa): an effective and safe tool for improvement of the clinical severity of disease. Results of a pilot study, 2024)

Visuomenės sveikatos departamentas, Neapolio Federico II universitetas, Via Sergio Pansini 5, Neapolis, Italija
Italijos nutukusių pacientų priežiūros ir gerovės centras (CIBO), Endokrinologijos, diabetologijos ir andrologijos skyrius, Neapolio universiteto Federiko II klinikinės medicinos ir chirurgijos skyrius, Via Sergio Pansini 5, Neapolis, Italija
Klinikinės medicinos ir chirurgijos skyrius, Dermatologijos skyrius, Federiko II Neapolio universitetas, Neapolis, Italija

Išvados: "Duomenys rodo, kad mažo kaloringumo ketogeninė mityba gali būti laikoma sėkminga mitybos strategija ir saugia terapija gydant moteris, turinčias pūlinį hidradenitą (lėtinį prakaito liaukų uždegimą). Ši mityba mažina uždegimą, oksidacinį stresą, gerina žarnyno mikrobiotos būklę, o šie faktoriai kartu smarkiai gerina pūlingo hidradenito eigą. Šis perspektyvus bandomasis tyrimas yra pirmasis mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos veiksmingumo ir saugumo įrodymas mažinant pūlingo hidrodenito klinikinį sunkumą vos po 28-nių dienų gydymo."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10863195/


75. Labai mažo kaloringumo ketogeninė mityba ir dažni reumatiniai sutrikimai: atvejo ataskaita
(Very low calorie ketogenic diet and common rheumatic disorders: A case report, 2023)

Mariangela Rondanelli, Visuomenės sveikatos, eksperimentinės ir teismo medicinos departamentas, Žmogaus ir klinikinės mitybos skyrius, IRCCS Mondino fondas, Pavia, Italija

Išvados: "Pacientė, serganti jaunatviniu idiopatiniu artritu ir turinti nutukimą, buvo gydoma komercine mažai kalorijų turinčia ketogenine mityba (PNK ® metodas); pagal šią programą teikiamas aukštos biologinės vertės baltyminis, natūralus maistas gausus omega-3 riebalų rūgštimis. Mažo kaloringumo ketogeninė mityba leido pacientei pasiekti normalų svorį ir sumažinti sąnarių bei galvos skausmus. Laboratoriniai uždegiminiai rodikliai taip pat normalizavosi. Visceralinis riebalinis audinys, kuris gerai žinomas kaip širdies ir kraujagyslių sistemos rizikos veiksnys, nuo mitybos programos pradžios iki pabaigos gerokai sumažėjo (-600 g). Sveiko svorio metimo tikslas buvo pasiektas, nes svorio mažinimas daugiausia paveikė riebalinę masę, o liesa masė buvo išsaugota."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10044955/


76. Rūgščių ir šarmų pusiausvyra laikantis labai mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos
(Acid–base safety during the course of a very low-calorie-ketogenic diet, 2017)

Endokrinologijos skyrius, Medicinos departamentas, Complejo Hospitalario Universitario de Santiago (CHUS), Santiago de Compostela, Ispanija
CIBER de Fisiopatologia de la Obesidad y Nutricion (CIBERobn), Instituto Salud Carlos III, Santiago de Compostela, Ispanija
Endokrinologijos ir mitybos skyrius, Hospital del Mar, Barselona, ​​Ispanija

Išvados: "Mažo kaloringumo ketogeninės mitybos metu nebuvo kliniškai ar statistiškai reikšmingų gliukozės, kraujo pH, anijonų tarpo skirtumo ir plazmos bikarbonato pokyčių. Taigi, mažo kaloringumo ketogeninė mityba yra saugi mitybos intervencija nutukimui gydyti, atsižvelgiant į rūgščių ir šarmų pusiausvyrą.
Šio darbo esmė buvo panaikinti nerimą, kuris kyla medicinos personalui išgirdus žodį "ketozė". Nė vienas iš išmatuotų parametrų, net ketoniniai kūnai, nepasiekė ir net nepriartėjo prie ribinių parametrų, kurie paprastai atpažįstami diabetinės ketoacidozės atvejais. Rezultatai aiškiai skyrėsi nuo tų, kurie buvo pastebėti mūsų pacientams, kuriems buvo diabetinės ketoacidozės epizodas. Atsižvelgiant į minėtus argumentus, pagrįsta tvirtinti, kad mitybos sukelta ketozė ir diabetinė ketoacidozė yra du skirtingi procesai.
"

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5608861/


77. Ketogeninės mitybos poveikis moterims, sergančioms  policistinių kiaušidžių sindromu (PCOS), turinčioms skirtingą šlapimo rūgšties koncentraciją: perspektyvus kohortos tyrimas
(Effects of a ketogenic diet in women with PCOS with different uric acid concentrations: a prospective cohort study, 2022)

Akušerijos ir ginekologijos skyrius, Pekino Šidžitano ligoninė, Pekino sostinės medicinos universitetas, Kinija
Pekino Tiantano ligoninės Neuro-onkologijos skyrius, Pekino sostinės medicinos universitetas, Kinija

Išvados: "Ketogeninės mitybos intervencija yra naudinga antsvorio turinčioms ar nutukusioms moterims, sergančioms policistinių kiaušidžių sindromu. Dalyvės, turinčios normalią bazinę šlapimo rūgšties koncentraciją, ketogeninės mitybos metu parodė didesnį šlapimo rūgšties koncentracijos serume svyravimą ir numetė daugiau svorio."

Nuoroda: https://www.rbmojournal.com/article/S1472-6483(22)00219-X/abstract#%20


78. Ketogeninė mityba sergant migrena: pagrindimas, išvados ir perspektyvos
(Ketogenic diet in migraine: rationale, findings and perspectives, 2017)

Galvos skausmo ir skausmo skyrius, Neurologijos, motorinių ir jutimo mokslų skyrius, IRCCS San Raffaele Pisana, via Della Pisana, Roma, Italija
Širdies ir kraujagyslių endokrinologijos laboratorija, IRCCS San Raffaele Pisana, Roma, Italija
San Raffaele Roma atvirojo universiteto Humanitarinių mokslų ir gyvenimo kokybės skatinimo katedra, Roma, Italija

Išvados: "Klinikiniai duomenys, gauti iš 150-ties sergančių migrena ir besilaikančių ketogeninės mitybos pacientų, rodo, kad ketogeninė mityba gali būti veiksminga epizodinės ir lėtinės migrenos profilaktika. Ketogeninė mityba padeda atkurti smegenų jaudrumą ir medžiagų apykaitą bei neutralizuoti neurouždegimą sergant migrena, nors tikslus jo mechanizmas vis dar neaiškus."

Nuoroda: https://link.springer.com/article/10.1007/s10072-017-2889-6


79. Leidinys „Ketogeninės mitybos vaidmuo žmonių sveikatai ir ligoms“: įvairiapusis ketogeninės mitybos poveikis sveikatai ir ligoms
(Editorial for “The Role of Ketogenic Diet in Human Health and Diseases”: The Multifaceted Impact of Ketogenic Diets on Health and Disease, 2023)

Eksperimentinės medicinos skyrius, Medicininės patofiziologijos, maisto mokslo ir endokrinologijos skyrius, Romos Sapienza universitetas, Roma, Italija
Endokrinologijos skyrius, Neapolio universiteto „Federico II“ Klinikinės medicinos ir chirurgijos skyrius, Neapolis, Italija

Išvados: "Mūsų specialusis leidimas apjungė daugybę tyrimų, kuriuose nagrinėjamas įvairiapusis mitybos poveikis.
Intriguojantis atradimas iš Battezzati ir kt. tyrimo, kuriame nustatyta, kad ketogeninė mityba gali sušvelninti hiperinsulinemiją ir pagerinti jautrumą insulinui.
Rinaldi ir kt. ir Cincione ir kt. tyrimai dar labiau išplėtojo mitybos naudą kepenų sveikatai ir nutukimo valdymui. Pirmieji parodė reikšmingą nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos parametrų pagerėjimą, o antrieji parodė pagerėjimą pacientams, sergantiems prediabetu / cukriniu diabetu ir turintiems antsvorio / nutukimo.
Zahra Ilyas ir kt. tyrime buvo siekiama apibrėžti mitybos veiksmingumą valdant sarkopeninį nutukimą, patvirtinant įrodymus, kad ketogeninė mityba gerina medžiagų apykaitą ir kūno sudėtį.
Metabolinės ir širdies ir kraujagyslių ligos yra persipynusios, o Sánchez ir kt. ištyrė mitybos poveikį ankstyvos aterosklerotinės ligos biomarkeriams. Tyrime nustatyta, kad pagerėjo kardiovaskulinės rizikos žymenys.
Vis daugėja įrodymų, patvirtinančių ketogeninės mitybos naudą įvairiomis neurologinėms būklėms, įskaitant Lennox-Gastaut sindromą, epilepsijos valdymą, kaip aptarė Skrobas ir kt., kurie teigia, kad ketogeninė mityba gali žymiai sumažinti traukulius.
Galimas ketogeninės mitybos vaidmuo vėžio terapijoje yra įdomi ir sparčiai besivystanti tyrimų sritis. Simone Dal Bello ir jo bendradarbiai apžvelgė mitybos potencialą gydant gliomas ir glioblastomas.
Ryšys tarp ketogeninės mitybos ir žarnyno mikrobiotos yra nauja tyrimų sritis, kuri jau parodė daug žadančių rezultatų. Ketogeninė mityba gali pakeisti žarnyno mikrobiotos sudėtį, todėl gali padidėti naudingų trumpos grandinės riebalų rūgščių, tokių kaip butiratas, gamyba.
Alsharairi apžvalga sutelkė dėmesį į mitybos potencialą modifikuojant kūdikio žarnyno mikrobiotą per motinos mitybos pokyčius nėštumo ir žindymo laikotarpiu. Mikrobiotos pakitimai gali įtakoti epigenetinius genų pokyčius, susijusius su nutukimu, ir moduliuoti riebalinio audinio uždegimą.
Masi ir kt. apžvelgė literatūrą apie tai, kaip ketogeninė mityba veikia cirkadinius ritmus, tokius procesus kaip apetitas ir miegas. Tai atveria įdomų kelią būsimiems tyrimams, kaip būtų galima nustatyti maitinimosi laiką, kad būtų galima optimizuoti jos naudą.
Mūsų specialusis leidimas liudija didėjantį susidomėjimą ir vis daugiau kaupiamų įrodymų, kad ketogeninė mityba yra universalus gydymo būdas, kuris yra labai daug žadantis ir įvairus. Toliau gilinantis į šios mitybos sudėtingumą, darosi vis aiškiau, kad visas jos terapinis potencialas dar neišnaudotas. Nors ketogeninė mityba nėra universalus sprendimas, jos galimas pritaikymas yra platus ir reikalauja tolesnių tyrimų. Ateinantys metai suteiks dar daugiau įžvalgų apie daugybę mitybos taikymo būdų ir veikimo mechanizmų, tačiau norint visapusiškai suprasti ir panaudoti ketogeninės mitybos galią šiuolaikinėje medicinoje, būtina atlikti kruopščius, daugiadalykinius tyrimus.
"

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10536552/


80. Labai mažai angliavandenių turinčios mitybos ir oficialios mitybos skirtos hipertenzijai gydyti (DASH) palyginimas antsvorio turintiems / nutukusiems suaugusiems, sergantiems hipertenzija ir prediabetu arba II tipo cukriniu diabetu: atsitiktinių imčių tyrimas
(Comparing Very Low-Carbohydrate vs DASH Diets for Overweight or Obese Adults With Hypertension and Prediabetes or Type 2 Diabetes: A Randomized Trial, 2023)

Sveikatos elgsenos ir biologijos mokslų katedra, Slaugos mokykla, Mičigano universitetas, Ann Arbor, Mičiganas
Šeimos medicinos skyrius, Mičigano Medicina, Mičigano universitetas, Ann Arbor, Mičiganas
Biostatistikos skyrius, Visuomenės sveikatos mokykla, Mičigano universitetas, Ann Arbor, Mičiganas

Išvados: "Per 4-is mėnesius, suaugusiesiems, sergantiems hipertenzija, II tipo cukriniu diabetu / prediabetu ir turintiems antsvorį / nutukimą, mažai angliavandenių turinti mityba pagerino sistolinį kraujospūdį, glikemijos kontrolę ir svorį, efektyviau nei DASH mityba. Šie rezultatai teikia pradinių įrodymų, kad mažai angliavandenių turintis mitybos modelis gali būti tinkamesnis nei DASH mitybos modelis trumpalaikiam, šių didelės rizikos suaugusiųjų, ligų gydymui, todėl gali turėti įtakos klinikinės praktikos gairių keitimui."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10202504/


81. Mažai angliavandenių turinčios mitybos ir ketogeninės mitybos poveikis medžiagų apykaitos ir reprodukcinėms ligoms
(The impact on metabolic and reproductive diseases of low-carbohydrate and ketogenic diets, 2020)

Moterų reprodukcinės medicinos klinika, Viña del Mar, Čilė
Barselonos autonominio universiteto Pediatrijos, ginekologijos ir prevencinės medicinos skyrius, Barselona, ​​Ispanija
Endokrinologijos skyrius, Santjago neuropsichiatrijos fondas (NEPSIS), Santjagas, Čile

Išvados: "Mažai angliavandenių turinti mityba ir ketogeninė mityba sukelia unikalius medžiagų apykaitos pokyčius ir nuosekliai gerina kai kuriuos širdies ir kraujagyslių ligų rizikos žymenis, mažina padidėjusį gliukozės, insulino, trigliceridų, apolipoproteino B (ApoB) kiekį kraujyje, sočiųjų riebalų koncentraciją, mažo tankio MTL dalelių skaičių, glikuoto hemoglobino kiekį, kraujospūdį, kūno svorį, didina DTL-cholesterolio koncentraciją ir išgydo nealkoholinę suriebėjusių kepenų ligą. Mažai angliavandenių turinti mityba  ir ketogeninė mityba yra veiksmingos nutukimo ir metabolinio sindromo valdymo strategijos. Šios mitybos labai naudingos pacientams, sergantiems policistinių kiaušidžių sindromu."

Nuoroda: https://www.scielo.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-98872020001101630&lng=en&nrm=iso&tlng=en


82. Labai mažo kaloringumo ketogeninės mitybos veiksmingumas ir saugumas pacientams, turintiems antsvorio ir nutukimo: sisteminga apžvalga ir metaanalizė
(Efficacy and safety of very low calorie ketogenic diet (VLCKD) in patients with overweight and obesity: A systematic review and meta-analysis, 2020)

Vidaus ligų, endokrinologijos, andrologijos ir medžiagų apykaitos ligų skyrius, Skubios pagalbos ir organų transplantacijos skyrius, Bario universitetas Aldo Moro, Baris, Italija
IRCCS San Raffaele ligoninė, San Raffaele Vita Salute universitetas, Milanas, Italija

Išvados: "Mažo kaloringumo ketogeninė mityba buvo susijusi su kūno masės indekso (KMI), juosmens apimties, glikuoto hemoglobino (HbA1c), bendro cholesterolio, trigliceridų sumažėjimu, kepenų rodiklių (AST, ALT, GGT) pagerėjimu, sistolinio ir diastolinio kraujospūdžio sumažėjimu. MTL-cholesterolio, DTL-cholesterolio, kreatinino serume, šlapimo rūgšties ir kalio koncentracijos serume pokyčių nenustatyta. Mitybos metu serume šiek tiek padidėjo natrio kiekis. Šioje apžvalgoje remiamas mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos, kaip veiksmingos antsvorio ir nutukimo valdymo strategijos, naudojimas."

Nuoroda: https://link.springer.com/article/10.1007/s11154-019-09514-y


83. Ketogeninės dietos poveikis skeleto raumenims ir riebalų masei
(The effects of ketogenic dieting on skeletal muscle and fat mass, 2014)

Tampos universitetas, Tampa, Florida, JAV

Išvados: "Rezultatai rodo, kad mažo kaloringumo ketogeninė mityba turi palankesnį poveikį, raumeninės masės didėjimui ir riebalinės masės mažėjimui, lyginant su tradicine vakarietiška mityba, treniruotiems vyrams."

Nuoroda: https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-11-S1-P40


84. Dviejų metų trukmės mitybinės ketozės įtaka širdies ir kraujagyslių ligų rizikos rodikliams pacientams, sergantiems II tipo cukriniu diabetu
(Impact of a 2-year trial of nutritional ketosis on indices of cardiovascular disease risk in patients with type 2 diabetes, 2020)

Virta Health, 501 Folsom Street, San Franciskas, Kalifornija, JAV
Indianos universitetas, medicinos mokykla, Indianapolis, Indiana, JAV

Išvados: "Pacientams, sergantiems II tipo cukriniu diabetu ir dvejus metus besilaikantiems labai mažai angliavandenių turinčios mitybos, sumažėjo MTL dalelių kiekis, kuris yra padidėjusios širdies ir kraujagyslių ligų rizikos žymeklis. Atitinkamai padidėjo DTL-cholesterolio kiekis kraujo plazmoje. Bendro DTL dalelių, apolipoproteino B (ApoB), padidėjimas ir miego arterijos intimos siaurėjimo nebuvimas patvirtina, kad ši mitybinė intervencija neturėjo neigiamos įtakos širdies ir kraujagyslių rizikos veiksniams."

Nuoroda: https://cardiab.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12933-020-01178-2


85. Efektyvesnis nutukimo mažinimas laikantis mažai angliavandenių turinčios mitybos, lyginant su mažai riebalų turinčia mityba, vidutinio amžiaus suaugusiesiems, turintiems antsvorio ir nutukimą
(Greater Loss of Central Adiposity from Low-Carbohydrate versus Low-Fat Diet in Middle-Aged Adults with Overweight and Obesity, 2021)

Mitybos mokslų katedra, Sveikatos profesijų mokykla, Alabamos universitetas Birmingeme, University Blvd, Birmingemas, Alabama, JAV
Prevencinės medicinos skyrius, Alabamos universitetas Birmingeme, Medical Towers, Birmingemas, Alabama, JAV

Išvados: "50-ties dalyvių grupė buvo suskirstyta į dvi grupes. Vienai grupei buvo paskirta mažai angliavandenių turinti ketogeninė mityba, kitai - mažai riebalų turinti mityba. Tyrimas truko 15-ka savaičių. Lyginant su mažai riebalų turinčia mityba, ketogeninė mityba turėjo įtaką efektyvesniam giliai pilvo viduje esančių (visceralinių) riebalų netekimui, nors abi grupės prarado panašų kilogramų kiekį. Šios išvados išplečia ankstesnius mūsų stebėjimus, kurie parodė, kad angliavandenių apribojimas padidina pilvo riebalų praradimą tarp suaugusiųjų, turinčių antsvorio / nutukimo, ir moterų, sergančių policistinių kiaušidžių sindromu. Šie duomenys rodo, kad ketogeninė mityba palengvina riebalų mobilizaciją būtent iš visceralinių depų, o tai gali sumažinti su amžiumi susijusių kardiometabolinių ligų riziką vidutinio amžiaus suaugusiems.
Ketogeninės mitybos grupės atsparumas insulinui žymiai pagerėjo, o grupės, kuri maitinosi mažai riebalų turinčia mityba, atsparumas insulinui buvo blogesnis. Kraujo trigliceridų sumažėjimas, ketogeninės mitybos grupėje, taip pat buvo reikšmingesnis. Šie stebėjimai rodo, kad mažai angliavandenių turinti ketogeninė mityba gali būti geresnis svorio mažinimo būdas vidutinio amžiaus suaugusiesiems, turintiems antsvorio ir nutukimo, ypač tiems, kurių jautrumas insulinui yra sumažėjęs.
"

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7911139/


86. Mažai ir daug angliavandenių ir vienodą kalorijų skaičių turinčios mitybos vidutinio amžiaus vyrų darbingumui, riebalų oksidacijai, gliukozei ir kardiometabolinei sveikatai
(Low and high carbohydrate isocaloric diets on performance, fat oxidation, glucose and cardiometabolic health in middle age maless, 2023)

Pratimų mokslo katedra, Grove City koledžas, Grove City, Pensilvanija, JAV
Keipto pusiasalio technologijos universiteto Medicinos ir sveikatingumo mokslų katedra, Keiptaunas, Pietų Afrika
Ohajo valstijos universiteto Humanitarinių mokslų katedra, Kolumbas, Ohajas, JAV

Išvados: "Mažai angliavandenių turinti ketogeninė mityba gali būti terapinė strategija, skirta pagerinti gliukozės kiekį kraujyje, vidutinio amžiaus vyrams kuriems gresia diabetas, nepakenkiant didelio intensyvumo treniruočių rezultatams."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9946985/


87. Atsitiktinis dvigubai aklas, kryžminis mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos tyrimas antsvorio turintiems, migrena sergantiems pacientams: galimas ketonų vaidmuo?
(A Randomized Double-Blind, Cross-Over Trial of very Low-Calorie Diet in Overweight Migraine Patients: A Possible Role for Ketones?, 2019)

IRCCS–Fondazione Don Carlo Gnocchi, Milanas, Italija
Romos Sapienza universiteto Eksperimentinės medicinos skyrius, Roma, Italija
Medicinos ir chirurgijos mokslų ir biotechnologijų katedra, Romos Sapienza universiteto Polo Pontino, Latina, Italija

Išvados: "Rezultatai patvirtina, kad mažo kaloringumo ketogeninė mityba yra efektyvi antsvorio turinčių pacientų migrenos gydymui, o mažai kalorijų turinti angliavandeninė mityba - ne. Ryškiausias mūsų tyrimo rezultatas yra tas, kad ketogeninės mitybos laikotarpis, buvo žymiai veiksmingesnis už ne ketogeninę mitybą užkertant kelią migrenos priepuoliams. Migrenos dienų ir priepuolių dažnis sumažėjo daugiau nei 50%.
Verta pabrėžti, šis rezultatas buvo gautas tiesiogiai palyginus dvi izokalorines mitybas, kurių sudėtyje yra tų pačių maistinių medžiagų ir panašus kiekis riebalų. Taigi, atrodo, kad vieninteliai kintamieji, galintys paaiškinti antimigreninį poveikį, yra angliavandenių apribojimas ir dėl to atsirandanti metabolinė ketozė. Dar vienas išskirtinis bandymo bruožas, kad teigiamas gydomasis poveikis pasireiškė vos per 4-ias savaites, o tai yra gana ankstyva prevencinio migrenos gydomojo poveikio pasireiškimo pradžia.
"

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6722531/


88. Ketogeninės mitybos veiksmingumas gydant pacientus, sergančius atsparia lėtine migrena
(Effectiveness of ketogenic diet in treatment of patients with refractory chronic migraine, 2021)

Endokrinologijos ir metabolizmo skyrius, Humanitas Gradenigo, Turinas, Italija
Moterų galvos skausmo centras, Turino universiteto Chirurgijos mokslų skyrius, Turinas, Italija

Išvados: "Galima teigti, kad 3-jų mėnesių trukmės ketogeninė mityba sumažino skausmingus, vaistams atsparios lėtinės migrenos, simptomus. Dienų su simptomais sumažėjo nuo 30 iki 7,5 dienų; migrenos epizodų trukmė sumažėjo nuo 24 val. (vidutinė reikšmė) iki 5,5 val.; intensyviausio skausmo lygis tiriamiesiems sumažėjo beveik per pus; per mėnesį išgertų vaistų skaičius sumažėjo nuo 30 dozių (mediana) iki 6 dozių. Šie rezultatai patvirtina, atsparia vaistams lėtine migrena sergančių pacientų, gyvenimo kokybės pagerėjimą."

Nuoroda: https://link.springer.com/article/10.1007/s10072-021-05078-5


89. Ketogeninė mityba kaip galima Alzheimerio ligos gydymo ir prevencijos strategija
(The ketogenic diet as a potential treatment and prevention strategy for Alzheimer's disease, 2019)

Psichologijos katedra, Kenterberio universitetas, Kraistčerčas, Naujoji Zelandija

Išvados: "Daug riebalų ir mažai angliavandenių turintis ketogeninė mityba gali būti veiksminga šios vis labiau paplitusios, sekinančios neurodegeneracinės ligos prevencijos ir gydymo strategija."

Nuoroda: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0899900718302764?via%3Dihub


90. Ketogeninės mitybos poveikis antsvorio turinčioms moterims, sergančioms policistinių kiaušidžių sindromu
(Effects of a ketogenic diet in overweight women with polycystic ovary syndrome, 2020)

Biomedicinos mokslų katedra, Padujos universitetas, Padua, Italija
Didelio našumo sporto tyrimų centras, UCAM, Mursijos katalikų universitetas, Mursija, Ispanija
Žmogaus įkvėptų technologijų tyrimų centras HIT, Padujos universitetas, Padua, Italija

Išvados: "Rezultatai rodo, kad ketogeninė mityba laikoma vertingu nefarmakologiniu policistinių kiaušidžių sindromo gydymu. Ketogeninę mitybą galima taikyti kaip terapinę pagalbą sergant policistinių kiaušidžių sindromu, po kurios reikia laikytis subalansuoto mitybos režimo, visada ypatingą dėmesį skiriant angliavandenių kiekiui mityboje."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7045520/


91. Ketogeninės mitybos taikymas pacientams, sergantiems galvos skausmu: klinikinės rekomendacijos
(Applications of Ketogenic Diets in Patients with Headache: Clinical Recommendations, 2021)

Medicinos ir chirurgijos mokslų ir biotechnologijų katedra, Romos Sapienza universiteto Polo Pontino, Latina, Italija
Daugiadisciplininis skausmo terapijos centras, Piero Palagi ligoninė, USL Toscana Centro, Florencija, Italija
Galvos skausmo ir skausmo skyrius, IRCCS San Raffaele Pisana, Roma, Italija

Išvados: "Nustatyta, kad ketogeninė mityba turi daugybę veikimo mechanizmų, iš kurių daugelis gali būti svarbūs gydant galvos skausmą. Siekiant padidinti šios mitybinės terapijos naudojimą, būtų tikslinga įtraukti galvos skausmu sergančių pacientų asociacijas ir surengti ketogeninės mitybos kursus, tiek spausdinta, tiek skaitmenine forma. Ekspertų grupė tikisi, kad ateityje galvos skausmo centruose bus galima organizuoti specialią mokymo programą pacientams ir jų šeimoms, bei pateikti jiems standartizuotą medžiagą, kuri padėtų jiems naudotis ketogeninės mitybos teikiamais privalumais."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8308539/


92. Angliavandenių apribojimas turi palankesnį poveikį metaboliniam sindromui nei mažai riebalų turinti mityba
(Carbohydrate Restriction has a More Favorable Impact on the Metabolic Syndrome than a Low Fat Diet, 2008)

Medicinos ir chirurgijos mokslų ir biotechnologijų katedra, Romos Sapienza universiteto Polo Pontino, Latina, Italija
Daugiadisciplininis skausmo terapijos centras, Piero Palagi ligoninė, USL Toscana Centro, Florencija, Italija
Galvos skausmo ir skausmo skyrius, IRCCS San Raffaele Pisana, Roma, Italija

Išvados: "12-kos savaičių tyrime lyginome dvi mažai kalorijų turinčios mitybas (~ 1500 kcal): angliavandenius ribojančią mitybą ir mažai riebalų turinčią mitybą. Tyrime dalyvavao 40-imt tiriamųjų, sergančių aterogenine dislipidemija. Dėl abiejų mitybų taikymo pagerėjo keli medžiagų apykaitos žymenys, tačiau tiriamiesiems, kuriems buvo taikyta mažai angliavandenių turinti mityba sumažėjo gliukozės koncentracija (-12 %), insulino koncentracija (-50 %), padidėjo jautrumas insulinui (+55 %), svorio kritimas buvo didesnis (10 %), sumažėjo trigliceridai (-51%), Padidėjo DTL- cholesterolio koncentracija (+13%). Be šių metabolinio sindromo žymenų, mažai angliavandenių turinčios mitybos grupės tiriamieji parodė palankesnį atsaką į kardiovaskulinės rizikos rodiklius: lipemiją po valgio (-47%), Apo B/Apo A-1 santykį (16%) ir MTL dalelių pasiskirstymą. Rezultatai patvirtina, kad angliavandenių apribojimas yra veiksmingas būdas pagerinti metabolinio sindromo žymenis ir  sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8308539/


92. Labai mažai angliavandenių turinti mityba pagerina viduriavimo ir dirgliosios žarnos sindromo simptomus ir gyvenimo kokybę
(A Very Low-carbohydrate Diet Improves Symptoms and Quality of Life in Diarrhea-Predominant Irritable Bowel Syndrome, 2009)

Gastroenterologijos ir hepatologijos skyrius, Kolorado universitetas Denveris, Aurora, Koloradas, JAV
UNC funkcinių GI ir judrumo sutrikimų centras, Gastroenterologijos ir hepatologijos skyrius, Šiaurės Karolinos universitetas, Chapel Hill, Šiaurės Karolina, JAV
Duke universiteto Bendrosios vidaus medicinos skyrius, Durhamas, Šiaurės Karolina, JAV

Išvados: "Tyrimo rezultatai įrodo, kad labai mažai angliavandenių turinti mityba palengvina dirgliosios žarnos simptomus, sumažina pilvo skausmą, pagerina išmatų dažnumą ir nuoseklumą bei pagerina gyvenimo kokybę. Dar įspūdingiau, kad 10-imt iš 13-kos tyrimo dalyvių pranešė apie didelį palengvėjimą per visas keturias mitybos savaites. Šiame tyrime pateikiami objektyvūs įrodymai, kad antsvorio ir nutukusių asmenų, pradėjusių mažai angliavandenių turinčią mitybą, klinikinis atsakas į dirgliosios žarnos simptomus buvo stiprus."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2693479/


93. Labai mažai angliavandenių turinti mityba pagerina gastroezofaginį refliuksą ir jo simptomus
(A very low-carbohydrate diet improves gastroesophageal reflux and its symptoms, 2006)

Gastroenterologijos ir hepatologijos skyrius bei Stemplės ligų ir rijimo centras, Šiaurės Karolinos universitetas, Chapel Hill, Šiaurės Karolina, JAV
Duke universiteto Bendrosios vidaus medicinos skyrius, Durhamas, Šiaurės Karolina, JAV

Išvados: "Duomenys rodo, kad labai mažai angliavandenių turinti mityba nutukusiems asmenims, sergantiems gastroezofaginio refliukso liga (GERL), žymiai sumažina distalinę stemplės rūgšties ekspoziciją ir pagerina simptomus. Pacientams, sergantiems gastroezofaginio refliukso liga (GERL), simptomai gali išnykti laikantis labai mažai angliavandenių turinčios mitybos."

Nuoroda: https://link.springer.com/article/10.1007/s10620-005-9027-7


93. Ketogeninė mityba II tipo bipoliniam sutrikimui gydyti
(The ketogenic diet for type II bipolar disorders, 2013)

PsychEducation.org ir Samariečio psichinė sveikata, Corvallis, Oreganas, JAV
Luisvilio universiteto medicinos mokyklos psichiatrijos ir elgesio mokslų katedra, Luisvilis, Kentukis, JAV

Išvados: "Sėkmingą nuotaikų stabilizavimą galima pasiekti rūgštinant kraują, kaip ir ketogeninės mitybos atveju. Dvi moterys, sergančios II tipo bipoliniu sutrikimu, laikėsi mitybos ilgą laiką (atitinkamai 2-jus ir 3-jus metus). Abiejų nuotaikos stabilizavosi, tai viršijo rezultatą pasiektą vartojant vaistus; patyrė reikšmingą pagerėjimą, kuris buvo aiškiai susijęs su ketoze ir gerai toleravo mitybą. Abiem atvejais reikšmingo neigiamo poveikio nebuvo. Šie atvejai rodo, kad ketogeninė mityba yra tinkama nuotaikos stabilizavimo galimybė sergant II tipo bipoliniu sutrikimu."

Nuoroda: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/13554794.2012.690421


94. Mažai angliavandenių turinti mityba lemia didesnį svorio mažėjimą ir geresnę gliukozės homeostazę nei mankšta: atsitiktinių imčių klinikinis tyrimas
(Low-carbohydrate diets lead to greater weight loss and better glucose homeostasis than exercise: a randomized clinical trial, 2021)

Endokrinologijos ir metabolizmo skyrius, Šanchajaus klinikinis diabeto centras, Šanchajaus diabeto institutas, Šanchajaus pagrindinė cukrinio diabeto laboratorija, Šanchajaus Jiao Tong universiteto filialo šeštoji liaudies ligoninė, Šanchajus, Kinija

Išvados: "Tyrime dalyvavo antsvorio / nutukimo turintys suaugusieji, siekiant išsiaiškinti, mažai angliavandenių turinti mityba ar treniruotės yra veiksmingesni medžiagų apykaitos gerinimui. Keturiasdešimt penki tiriamieji buvo atsitiktinai suskirstyti į mažai angliavandenių turinčios mitybos grupę (angliavandenių suvartojimas < 50 g per dieną) ir pratimų grupę (⩾ 30 min. per dieną). Tiriamosios grupės 3-is savaites laikėsi mitybos arba atliko vidutinio intensyvumo pratimus. Tyrimo pabaigoje mitybos grupė numetė daugiau svorio nei pratimų grupė, mitybos grupėje buvo stebimas didesnis riebalinės masės sumažėjimas, didesnis juosmens apimties sumažėjimas ir smarkiai pagerėję glikemijos parametrai. Abi intervencijos sumažino visceralinius ir poodinius riebalus, sumažino kepenų suriebėjimo laipsnį ir atsparumą insulinui. Trigliceridai sumažėjo abiejose grupėse. Mažo tankio lipoproteinų cholesterolis padidėjo mitybos grupėje, bet sumažėjo pratimų grupėje. Šis bandomasis tyrimas parodė, kad mažai angliavandenių turinčios mitybos ir pratimų poveikis yra panašus mažinant kepenų suriebėjimą ir atsparumą insulinui. Lyginant su mankšta, mažai angliavandenių turinti mityba gali būti veiksmingesnis svorio metimo būdas ir gliukozės normalizavimo būdas nutukusiems žmonėms."

Nuoroda: https://link.springer.com/article/10.1007/s11684-021-0861-6


95. Mažai angliavandenių turinčios mitybos poveikis antsvorio turintiems pacientams, sergantiems autoimuniniu tiroiditu: galima sinergija su ChREBP
(Effects of low-carbohydrate diet therapy in overweight subject with autoimmune thyroiditis: possible synergism with ChREBP, 2016)

Fiziologija ir dietologijos ir sporto medicinos skyrius, Molekulinės biologijos ir genetikos laboratorija, Eksperimentinės medicinos katedra, Antrasis Neapolio universitetas, Neapolis, Italija
UMR, Clermont universitetas, Overnės žmogaus mitybos tyrimų centras, Aubière Cedex, Prancūzija

Išvados: "Po 21-os dienos mažai angliavandenių turinčios mitybos, visiems tiriamosios grupės pacientams labai sumažėjo skydliaukės antikūnų. Tiroglobulino (TG) antikūnų sumažėjo -40%, skydliaukės peroksidazės (TPO) antikūnų sumažėjo -44%, antimikrozominių antikūnų sumažėjo -57%. Pacientams sumažėjo kūno svoris (-5%), kūno masės indeksas (-4%) ir riebalų masė. Tyrimo dalyviams, besilaikantys „įprastos mitybos“, buvo pastebėtas skydliaukės antikūnų žymenų didėjimas tiroglobulino (TG) antikūnų padaugėjo +9%, skydliaukės peroksidazės (TPO) antikūnų +16%, antimikrozominių antikūnų +30%), tai reiškia, kad jų būklė blogėjo. Mitybos planas be goitrogeninio maisto ir pagrįstas angliavandenių kiekio mažinimu, lemia ne tik kūno svorio mažėjimą, bet ir žymų kontrolinių autoantikūnų sumažėjimą sergant Hašimoto tiroiditu."

Nuoroda: https://www.dovepress.com/effects-of-low-carbohydrate-diet-therapy-in-overweight-subject-with-au-peer-reviewed-fulltext-article-DDDT


96. Visiška depresijos ir nerimo remisija naudojant ketogeninę mitybą: atvejų serija
(Complete remission of depression and anxiety using a ketogenic diet: case series, 2024)

Innovative Psychiatry, LLC, South Windsor, Konektikutas, JAV
Trinity College, Hartford, Konektikutas, JAV

Išvados: "Visiška depresijos ir generalizuoto nerimo sutrikimo remisija pasireiškė per 7–12 savaičių nuo terapinės mitybinės ketozės pradžios. Nerimas išnyko greičiau nei depresija. Tiriamieji maitinosi pagal individualizuotą gyvulinės ketogeninės mitybos planą. Pacientai per 12-ka savaičių prarado 10,9–14,8 % pradinio kūno svorio, pagerėjo jų medžiagų apykaita; vienas, iš trijų tiriamųjų, pasiekė optimalią medžiagų apykaitos veiklą."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC11182043/


97. Galimas terapinis ketogeninės mitybos poveikis limfedemos gydymui: tiriamojo tyrimo rezultatai
(Potential therapeutic effect of a ketogenic diet for the treatment of lymphoedema: Results of an exploratory study, 2024)

Lėtinių ligų ir medžiagų apykaitos skyrius, Klinikinės ir eksperimentinės endokrinologijos tyrimų grupė, KU Leuven – Leuveno universitetas, Liuvenas, Belgija
Širdies ir kraujagyslių mokslų katedra, kraujagyslių chirurgijos tyrimų grupė, KU Leuven – Liuveno universitetas, Liuvenas, Belgija

Išvados: "Pacientams, kuriems buvo vienašalė II stadijos antrinė limfedema, ketogeninės mitybos taikymas pagerino limfos funkciją ir buvo susijęs su kliniškai reikšmingu edemos kiekio sumažėjimu. Šie rezultatai rodo, kad ketogeninė mityba gali pagerinti limfos funkciją sergantiesiems limfedema."

Nuoroda: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jhn.13330


98. 2-jų mėnesių labai mažo kaloringumo ketogeninės mitybos veiksmingumas, palyginti su standartine mažai kalorijų turinčia mityba, mažinant visceralinių ir kepenų riebalų kaupimąsi nutukusiems pacientams
(Efficacy of a 2-Month Very Low-Calorie Ketogenic Diet (VLCKD) Compared to a Standard Low-Calorie Diet in Reducing Visceral and Liver Fat Accumulation in Patients With Obesity, 2020)

Radiologijos skyrius, Kalifornijos universitetas, San Diegas, La Jolla, Kalifornija, JAV
Pronokal Group, Barselona, ​​Ispanija
Instituto Estadual de Diabetes e Endocrinologia Luiz Capriglione, Rio de Žaneiras, Brazilija

Išvados: "Pacientai buvo atsitiktinai suskirstyti į dvi grupes ir gydomi mažo kaloringumo mityba ir mažo kaloringumo ketogenine mityba. Abiem grupėms buvo paskirta vienoda fizinė veikla. Trisdešimt devyni pacientai (20-imt besimaitinančių mažo kaloringumo ketogenine mityba ir 19-ka besimaitinančių mažo kaloringumo mityba) buvo įvertinti tyrimo pradžioje ir praėjus 2-iems mėnesiams po intervencijos. Pacientai, kuriems buvo taikoma ketogeninė mityba, numetė didesnį svorį, žymiai sumažindami visceralinį riebalinį audinį ir kepenų riebalų frakciją, palyginti su standartinės mažo kaloringumo mitybos grupe. Svorio netekimas ir greitas kepenų suriebėjimo sumažėjimas, maitinantis mažo kaloringumo ketogenine mityba, gali būti veiksminga alternatyva nealkoholinio kepenų suriebėjimo gydymui."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7521128/


99. Aštuonių savaičių labai mažo kaloringumo ketogeninės mitybos poveikis kepenų sveikatai asmenims, turintiems antsvorio ir nutukimo
(The Effects of Eight Weeks' Very Low-Calorie Ketogenic Diet (VLCKD) on Liver Health in Subjects Affected by Overweight and Obesity, 2023)

Geriatrijos ir vidaus ligų skyrius, Nacionalinis gastroenterologijos institutas „Saverio de Bellis“, IRCCS ligoninė, Castellana Grotte, Baris, Italija
Duomenų mokslų ir technologijų inovacijų skyrius gyventojų sveikatai, Nacionalinis gastroenterologijos institutas „Saverio de Bellis“, IRCCS ligoninė, Castellana Grotte, Baris, Italija
Gastroenterologijos skyrius, Nacionalinis gastroenterologijos institutas „Saverio de Bellis“, IRCCS ligoninė, Castellana Grotte, Baris, Italija

Išvados: "Šis tyrimas, atliktas su 33-imis antsvorį / nutukimą turinčiais ir jokių vaistų nevartojusiais tiriamaisiais, rodo, kad 8-nių savaičių mažo kaloringumo ketogeninė mityba gali žymiai sumažinti kepenų riebalų kaupimąsi. Mažo kaloringumo ketogeninė mityba reikšmingai sumažino tiriamųjų kūno masės indeksą (KMI), juosmens apimtį, riebalinę masę ir sistolinį bei diastolinį kraujospūdį. Metaboliniai parametrai, tokie kaip gliukozės kiekis kraujyje nevalgius, insulinas, atsparumas insulinui (kiekybiškai įvertintas HOMA indeksas), trigliceridai, bendras cholesterolis, MTL-cholesterolis, alanininė aminotransferazė (ALT), gamaglutamiltransferazė (GGT) ir laisvo trijodtironino (FT3) koncentracija kraujyje sumažėjo. DTL-cholesterolio, vitamino D ir laisvo tiroksino (FT4) koncentracija kraujyje padidėjo. Darome išvadą, kad nealkoholinio kepenų suriebėjimo gydymas ketogenine mityba yra naudingas ir saugus. Manoma, kad tokius rezultatus lemia daug veiksnių, tokių kaip insulino lygio sumažėjimas, insulino rezistencijos mažėjimas, kūno svorio ir riebalinės masės mažėjimas, bei ketozės sukėlimas."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9962649/


100. Labai mažo kaloringumo ketogeninė mityba: terapinė mitybos priemonė nuo spuogų?
(Very low-calorie ketogenic diet (VLCKD): a therapeutic nutritional tool for acne?, 2024)

Visuomenės sveikatos departamentas, Neapolio universitetas Federico II, Via Sergio Pansini 5, Neapolis, Italija
Centro Italiano per la cura e il Benessere del Paziente con Obesità (CIBO), Unità di Endocrinologia, Diabetologia e Andrologia, Dipartimento di Medicina Clinica e Chirurgia, Università degli Studi di Napoli Federico II, Via Sergio Pansini 5, Niapolis, Italy,
Medicinos mokykla, Espíritu Santo universitetas, Samborondón, Ekvadoras

Išvados: "Šiuo tyrimu pirmą kartą siūlome mažo kaloringumo ketogeninę mitybą kaip galimą terapinę priemonę jaunoms moterims, turinčioms vidutinio sunkumo spuogus ir nutukimą. 45-kių dienų mažai kalorijų turinčios ketogeninės mitybos fazė parodė pastebimą spuogų sumažėjimą. Toks pagerėjimas siejamas su žinomu antioksidaciniu ir priešuždegiminiu šios mitybos poveikiu. Tyrimo rezultatai yra daug žadantys. Atsižvelgiant į galimą vaistų, vartojamų nuo spuogų, šalutinį poveikį, didėja poreikis saugių, toleruojamų, nebrangių alternatyvių gydymo būdų, kurie gali būti naudojami siekiant sumažinti vidutinio sunkumo spuogų klinikinį sunkumą. Mityba gali būti taikoma kaip priedas prie aknės ligos farmakologinio gydymo, nes buvo plačiai įrodyta, kad mažai kalorijų turinti ketogeninė mityba yra toleruojama, saugi ir veiksminga."

Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10983624/